Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключенията в скаутския лагер във великотърновското Ново село

Скаутският лагер в Ново село
Снимка: Здравка Маслянкова

Във великотърновското Ново село 42 деца от две до 15 години три дена живяха като малки приключенци под звездите и се учиха как да си помагат взаимно и да се грижат за природата. Скаутският лагер около река Негованка е единствената такава инициатива в страната в края на това лято.

На какво се научиха малките скаути от района на Велико Търново в детския скаутски лагер край река Негованка във великотърновското Ново село от 5 до 7 септември:

„Пред честта и пред всички тук обещавам да се старая според силите си, да помагам на другите и да спазвам закона на скаута. Обещах!“

„Играем много игри. По-различно е и всичко правим заедно. Ние спим в палатки и е по-хубаво да сме заедно".

„Забавно е, ловим риба, помагаме един на друг. Вечерта край огъня си говорим, намираме си занимания“.

„Да си скаут е да помагаш на всички, да спазваш законите, да бъдеш полезен“.

В основата на заниманията с малките скаути беше ирландката Елинор Адамсън, която ръководи центъра за работа с деца в селото. Този лагер прави децата добри, обяснява Ели:

„Да учат много за природата, да направят всичко заедно, да учат малко от закона на скаутите. Да се учат по-добре тук със семейството да си направят храна за децата, много спортни игри. С твоите приятели е най-хубаво“.

Скаутският лагер в Ново село                         Снимка: Здравка Маслянкова

Какво е летуването навън, ако ги няма лагерният огън и игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненица, казва спортистката Мария Маринова, която водеше спортните занимания с децата скаути:

„Правим им много щафетни игри, да събират дърва за лагерен огън, да почистват района от боклуци. Да ги научим, че спортът е много важно нещо, че е хубаво човек да спортува“. 

Активно в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка с децата си се включиха и родителите, които са единодушни, че по-хубаво място от природата няма за възпитанието на бъдещите добри българи:

„Аз му давам сили, показвам му и той да се справи. Постоянство и дисциплина показва и ме радва“.

„Заобиколен от прекрасна природа и красота и да бъде с най-добрите си приятели“.

„Да опознават природата, тук минават овце, крави. За тях е много интересно, има деца, които за първи път виждат такива животни“.

Мартин                              Снимка: Здравка Маслянкова

Най-малкият скаут беше на година и седем месеца. Имаше и рожденик, който отпразнува петата си житейска година, но като скаут. Какво е да си скаут според Мартин: "Да спазваш правилата, да помагам на хората. Искам и на следващия си рожден ден да съм скаут“. 

За да се сбъдне мечтата за детския скаутски лагер, активно в разчистването на района се включи Националният военен университет „Васил Левски“, от където осигуриха и палатки, гумирани спални чували и полеви столчета да децата и семействата им. Със 7-годишната си дъщеря в лагера се включи и заместник-началникът на военния вуз полковник Евгени Пенчев:

„Това беше една от най-посещаваните местности, тук имаше овчарник за 5000 овце. Големият карстов извор захранваше реката. Тези вирове бяха пълни с риба и раци. Децата видяха това, което са правили техните родители преди 20-30 години".

Скаутският лагер в Ново село                  Снимка: Здравка Маслянкова

В дълг сме към децата и природата, казва инициаторът на детския скаутски лагер Христо Христов, кмет на Ново село: 

„Ние сме длъжници на природата, затова трябва да възпитаме децата да я обичат, уважават, да работят за нея, да я пазят. И най-вече основната ни цел е да възпитаме у децата чувството да бъдат задружни и отговорни един към друг. Да разчитат както на собствените си сили, да разчитат и на другарчето си - това е най-важното. Децата тук стават приятели, тук се опознават. Имаме нови жители, нови деца и те са си задружни така и в село“.

Скаутът е чист в мислите, думите и делата си, гласи десетият закон на скаутите. И децата го показаха на възрастните и със сигурност няма да го забравят.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30