Във великотърновското Ново село 42 деца от две до 15 години три дена живяха като малки приключенци под звездите и се учиха как да си помагат взаимно и да се грижат за природата. Скаутският лагер около река Негованка е единствената такава инициатива в страната в края на това лято.
На какво се научиха малките скаути от района на Велико Търново в детския скаутски лагер край река Негованка във великотърновското Ново село от 5 до 7 септември:
„Пред честта и пред всички тук обещавам да се старая според силите си, да помагам на другите и да спазвам закона на скаута. Обещах!“
„Играем много игри. По-различно е и всичко правим заедно. Ние спим в палатки и е по-хубаво да сме заедно".
„Забавно е, ловим риба, помагаме един на друг. Вечерта край огъня си говорим, намираме си занимания“.
„Да си скаут е да помагаш на всички, да спазваш законите, да бъдеш полезен“.
В основата на заниманията с малките скаути беше ирландката Елинор Адамсън, която ръководи центъра за работа с деца в селото. Този лагер прави децата добри, обяснява Ели:
„Да учат много за природата, да направят всичко заедно, да учат малко от закона на скаутите. Да се учат по-добре тук със семейството да си направят храна за децата, много спортни игри. С твоите приятели е най-хубаво“.
Какво е летуването навън, ако ги няма лагерният огън и игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненица, казва спортистката Мария Маринова, която водеше спортните занимания с децата скаути:
„Правим им много щафетни игри, да събират дърва за лагерен огън, да почистват района от боклуци. Да ги научим, че спортът е много важно нещо, че е хубаво човек да спортува“.
Активно в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка с децата си се включиха и родителите, които са единодушни, че по-хубаво място от природата няма за възпитанието на бъдещите добри българи:
„Аз му давам сили, показвам му и той да се справи. Постоянство и дисциплина показва и ме радва“.
„Заобиколен от прекрасна природа и красота и да бъде с най-добрите си приятели“.
„Да опознават природата, тук минават овце, крави. За тях е много интересно, има деца, които за първи път виждат такива животни“.
Най-малкият скаут беше на година и седем месеца. Имаше и рожденик, който отпразнува петата си житейска година, но като скаут. Какво е да си скаут според Мартин: "Да спазваш правилата, да помагам на хората. Искам и на следващия си рожден ден да съм скаут“.
За да се сбъдне мечтата за детския скаутски лагер, активно в разчистването на района се включи Националният военен университет „Васил Левски“, от където осигуриха и палатки, гумирани спални чували и полеви столчета да децата и семействата им. Със 7-годишната си дъщеря в лагера се включи и заместник-началникът на военния вуз полковник Евгени Пенчев:
„Това беше една от най-посещаваните местности, тук имаше овчарник за 5000 овце. Големият карстов извор захранваше реката. Тези вирове бяха пълни с риба и раци. Децата видяха това, което са правили техните родители преди 20-30 години".
В дълг сме към децата и природата, казва инициаторът на детския скаутски лагер Христо Христов, кмет на Ново село:
„Ние сме длъжници на природата, затова трябва да възпитаме децата да я обичат, уважават, да работят за нея, да я пазят. И най-вече основната ни цел е да възпитаме у децата чувството да бъдат задружни и отговорни един към друг. Да разчитат както на собствените си сили, да разчитат и на другарчето си - това е най-важното. Децата тук стават приятели, тук се опознават. Имаме нови жители, нови деца и те са си задружни така и в село“.
Скаутът е чист в мислите, думите и делата си, гласи десетият закон на скаутите. И децата го показаха на възрастните и със сигурност няма да го забравят.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..