Инициативата „Подаваме ръка за безопасно връщане в училище“ се реализира с идеята за по-чиста и безопасна среда за учениците и учителите.
„Поставя се пред съответния вход, слага се разтворът да попие в дунапрена. Това е много по-удачен вариант. Виждали сме навсякъде по един парцал, мокрят го, поливат го с вода“, изтъкна пред „Хоризонт“ Атанас Атанасов, директор на една от фирмите дарители. Разработката е отпреди няколко години и сега изведнъж се оказала много актуална, допълни той.
„В момента имаме стелки на над 7 месеца, през които е минато над 100 хиляди пъти и са здрави и можем да гарантираме, че така изработена, стелката в много дълъг период може да служи за ползване.“
Дезинфекциращите стелки бяха предадени на Българския червен кръст, откъдето се разпределят за училищата в страната. Над 900 000 лева са дарените на БЧК парични средства чрез есемеси от началото на епидемията. Получени са и материални активи за около милион и половина лева, посочи генералният директор на организацията проф. д-р Красимир Гигов. Според него дарението от дезинфекциращи стелки е съвсем навременно.
„Тези постелки, колкото и елементарни да изглеждат, решават голям, наболял въпрос. Дезинфекцирането на обувките преустановява вкарването на инфекция в училищата, а това са стотици дечица. И колкото повече е профилактиката, толкова по-малка ще бъде и опасността“, посочи Гигов.
Имат ли притеснения родителите относно мерките, които се взимат в училищата?
„Не сме вманиачени на тема Covid-19, но внимаваме в ежедневието си.“
„Не се притесняваме чак толкова много, защото разчитаме на мерките, които ще бъдат взети и да се спазват указанията от здравното министерство.“
Директорът на дирекция „Учебници и училищна документация“ в Министерството на образованието и науката Пенка Иванова обясни, че със започването на учебната година всички училища трябва да бъдат снабдени с течен сапун и дезинфектанти.
„Всичко, което ние смятаме, че е задължително, е описано. Всичко останало е препоръчително“, допълни Иванова и уточни, че по места според спецификата на училището родителите и класните ръководители могат да обсъдят допълнителни мерки за безопасност.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..