Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева: Мажоритарният вот не означава по-добро представителство

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

Трябва да спрем разговора ангро за промяната в мажоритарната система и да си дадем сметка, че не това е изходът от големите проблеми в изборния процес. Това каза пред БНР Ваня Нушева, програмен директор на „Прозрачност без граници“ и предавател по изборни системи в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Великото народно събрание е учредителната власт на една държава. То определя основния договор, по който се регулира животът в една държава, по който функционират институциите. Не е допустимо с промени в математически формули да се променя представителството на гражданите в учредителното Народно събрание. Във ВНС е необходимо да има пълна пропорционална представителност на интересите на гражданите, защото това може да се отрази върху основния закон, по който те ще живеят“, коментира Нушева в предаването „Преди всички“.

Парламентарната правна комисия отхвърли предложенията на ГЕРБ, свързани със системата за гласуване за ВНС. Сред тях бе това за мажоритарен избор в един тур на 200 от общо 400-те депутати. Срещу предложенията на ГЕРБ се обявиха членовете на комисията от БСП, ДПС и Обединените патриоти.

Спирането на опасната идея за въвеждането на смесена система е победа на разума, смята Ваня Нушева.

При мажоритарен избор печели първият, получил най-много гласове, когато се провеждат избори в един тур. Предлага ни се именно този вариант, който означава, че на практика може да спечели кандидат, получил дори 20% от гласовете на избирателите, стига всички други да са получили с 1% процент по-малко, поясни Нушева.

За каква по-висока легитимност можем да говорим, когато повече от 50-60% от хората в един избирателен район няма да имат представител?“

Снимка: БНР

Ваня Нушева апелира депутатите да изберат един модел на гласуване и на броене на резултатите - с хартия или електронно, защото прилагането на смесената система затруднява секционните комисии. 

Безсмислено е, когато имаме машини, членовете на секционните комисии вечерта да броят и хартиени бюлетини, и машинни гласове и да смятат с химикал тези резултати. Или трябва да въведем машинното гласуване, или да оставим хартиено гласуване, като използваме обаче новите технологии - все повече навлиза в изборния процес технологията, при която хартиените бюлетини се сканират", подчерта Ваня Нушева. 

Тя припомни, че отдавна се предлага създаването на регионални преброителни центрове.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17