Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможно ли е да се въведе максимална работна заплата в България

Снимка: БГНЕС

Когато се заговори за заплати традиционно излизат на дневен ред споровете между синдикати, работодатели и правителството за размера на минималната заплата. Покрай антиправителствените протести и убеждението на синдикалистите, че една от причините за тях е чувството за социална несправедливост и неравенствата се роди нова идея - дали не е дошло времето за обсъждане на обществено приемлива максимална заплата.

Идеята, че в България идва времето за дебати по темата за обществено приемлива максимална работна заплата, дойде от президента на КНСБ Пламен Димитров на наскоро проведен синдикален форум по проблемите на сектор „Енергетика“. Формалният повод беше анализ, който сочи, че разликата в заплащането между различните специалисти в този сектор е пет пъти при средно осем пъти за цялата страна. България е първенец в Европейския съюз по подоходно неравенство с широко разтворена ножица между доходите на най-богатите и най-бедните слоеве на населението.

"В България неравенствата са най-тежки в целия Европейски съюз - 8 пъти между най-ниските доходи и най-високите доходи, при това най-високите декларирани и няма как това да не са адресира в икономически, социален, синдикален и всякакъв друг проблем, става обществено политически проблем".

Потърсени за коментар, представители на работодателските организации - Асоциацията на индустриалния капитал в България и Българската стопанска камара, отказаха с аргумента, че в пазарната икономика възнагражденията се определят според пазара. И че не случайно има така наречените „ловци на глави“. Специално в АИКБ споделят тезата, че нито минимална, нито максимална работна заплата са полезни.

Адриан Николов от Института за пазарна икономика е силно скептичен относно идеята за таван на заплатите и постави въпроса за обхвата на подобна мярка:

"Според мен това е една силно популистка теза, която не мисля, че някога ще бъде много сериозно обсъждана, било то в контекста на социалния диалог, в правенето на политики на доходите в парламента и в правителството". 

Според Николов максимални възнаграждения в частни фирми биха имали деструктивен ефект, обаче има резон да се мисли в посока на слагане на таван на възнаграждения в държавни структури.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15