Маир Шоев е една от най-известните личности на Бат Ям. Името му се споменава в училищата и летните лагери всяка сутрин, когато на децата от бедни семейства безплатно раздават сандвичи. Освен за тях, на масичка оставят още десетина-петнайсет сандвича с надпис: „за тези деца, които са си забравили сандвича днес“. Знае, че никой родител не би пуснал детето си без вода и сандвич, но икономическата криза по време на коронавируса остави много хора без работа и някои от тях не могат да отделят пари за подкрепяща закуска на децата си. В същото време Маир Шоев не иска учениците да се чувстват неудобно заради сполетялата ги бедност. По това личи,че дарителят е с български корени. Кореняците израелци са доста по-откровени и нетактични, дори когато се занимават с благотворителност.
Като дете наричали Маир Шоев „Ашамен“, т.е. "Шишкото". Прякорът му е останал, въпреки че от много години е строен и елегантен мъж. Инфаркт изменил сериозно неговата ценностна скала. Дотогава е бил крупен строителен предприемач. В един миг разбрал, че животът има смисъл само когато правиш нещо за другите. Баща му бил председател на благотворителна организация и личен съветник на генералния директор на най-голямата банка на Израел.
Членовете на организацията в Бат Ям, повечето преселници от България, събирали пари и сами правели дарения в помощ на бедните и на хора, изпаднали временно в неблагоприятна ситуация: болест , катастрофа, природно бедствие и др. Маир Шоев се включил много активно. Имал и идея. Купил на старо хладилници, професионална готварска печка, инструменти за готвене и големи маси. В началото наел помещение, а след това общината му го предоставила безплатно. Всяка сутрин в 5 часа той, а в началото и много от членовете на организацията, приготвяли сандвичи. В началото по 50, сега над 500.
Чуйте в звуковия файл интервюто с дарителя с български корени Маир Шоев за рубриката „Кутия на доброто“ в предаването „Каста дива“.
За 8-ма поредна година в София се проведе прослушване за момчета и момичета на възраст между 10 и 17 години, които станаха част от театралната школа на Мариан Бачев. "Изкуството като цяло е верният път за развитие на един млад човек. Тази година отново са поредните прослушвания. Смятаме, че трябва да има прослушвания, защото искаме децата, полагайки..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с една жена от Добрич, която е посветила живота и професионалния си път на социалните дейности. Работата й с хора с увреждания и интелектуални затруднение започва преди четвърт век, когато стартира фондацията й „Николай Чудотворец“. Няколко години по-късно тя, заедно със съмишленици, създава и..
"Непрекъснато си правя равносметки, не само на рождения ден. Винаги отделям време да помисля за преживяното, но и за бъдещето . Взискателна и с изисквания към себе си съм. Бях възпитана с много дисциплина . Никога в името на самопоказване или самоизтъкване". С изкуството на Анна Томова-Синтова Сценичните образи на Анна Томова-Синтова..
" Преди предаване се опитваш да се концентрираш, да влезеш в темата и в това, което те очаква . След предаване се усещаш като в безвъздушно пространство, разсеян и отпуснат си". Това сподели в рубриката "От другата страна на радиото" на предаването "Хоризонт за вас" Пламена Бачийска, водещ на предаването "Нощен Хоризонт". Тя работи в БНР вече 26..
Проф. Кирил Топалов е носителят на тазгодишната Специална награда на София за изключителни постижения и принос в националната култура. Отличието му бе връчено на церемония в Софийската градска художествена галерия от кмета на София Йорданка Фандъкова. "Нашият град има особен дух и той се дължи на неговите творци“, каза столичният кмет на..
Габровката Маргарита Хинкова води личен дневник от 39 години насам. Не е пропуснала нито ден да опише случилото се и между страниците на десетките тефтери и тетрадки са личните истории и тези на фамилията, включително важните за страната и града събития. Маргарита Хинкова е хроникьорът на семейството. Между страниците на дневниците и се чете и..
„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“ Весела Люцканова . Люцканова е писател и издател с петдесет творчески и издателски години зад гърба си...
Няма да има батерии, няма да има и ТЕЦ-ове. Това заяви пред БНР депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Делян Добрев, председател на Комисията по енергетика в..
България и Румъния продължават да са извън Шенгенското пространство. Причината е ветото на Австрия срещу двете държави, както и на Нидерландия срещу..