Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готвач на другия край на света

Филип Захариев се завърна в България, за да се посвети на къща за гости във видинското село Стакевци

Филип Захариев
Снимка: Ани Петрова
Филип Захариев е главен готвач, популярен не само в България, но и в Норвегия, Финландия, Лапландия. 

Последното му работно място е било на 800 мили от Северния полюс, а е живял и на километри от градчето на Дядо Коледа. 

Там той усеща, че е на върха в кариерата си и е време за промяна. Връща се в България, за да осъществи своята мечта - собствен ресторант

Така Филип рисува своето ново преживявяне - къща за гости във видинското село Стакевци. Мястото не е случайно, то е аналогично на местата и ресторантите, в които е работил Филип на другия край на света - далечни и обезлюдени точки, в които хората намират спокойствие. 

Планинският и селски туризъм в България предлага едно и също: шкембе чорба в кастронче, но е време за промяна, смята Филип Захариев. 

Макар да е главен готвач, той може да яде всичко, което обичат хората. Претенциозен е само към скъпите ресторанти, които не отговарят на заявената от тях класа.
 
За първи път застава пред печката на 6 години. На 18 години, след кратко живеене в София, се връща при баба си в родния Видин и точно там кара курс за готвачи. В този момент разбира, че това е неговото призвание. 

Вдъхновява се за голямото готвене покрай тематичен ТВ канал, в който вижда как майсторите пресъздават светове чрез храната. И си казва :"Трябва да бъда част от това". 

Личната история на Филип може да бъде универсален пример за пътя на сбъднатите мечти - история за кулинарията с много "звезди". Филип Захариев е от онези българи, които се завръщат в България с опит и знание зад граница.

 Младият мъж е отново в нашата страна, за да сбъдне своята мечта - къща за гости, в която ще ги чака не само добър домакин, но и доказан артист - готвач

Чуйте разговора на Добринка Добрева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56