Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Фройнд: Еврофондовете не водят до добруване на хората, а до корупция за отбран елит

Любомир Авджийски: Голяма част от европейските фондове финансират мафията в България

Снимка: БГНЕС

Не можем да оправим проблемите на България от Брюксел, но поне можем да обединим сили." Това каза пред БНР Даниел Фройнд, съпредседател на Антикорупционната интергрупа в Европейския парламент и депутат от Германия от групата на „Зелените“. Фройнд ще участва на предстоящия дебат за България в европарламента на 5 октомври и ще сподели впечатленията си от разговорите си тук и видяното на протестите. В предаването "Преди всички" той посочи, че е провел множество срещи, включително с представител на институции, който е „запознат с това как се краде от европейските проекти, не случайно, от някой проект, а системно“.

Даниел Фройнд

„Забелязвам, че имаме проблем с отпускането на европейските фондове. Това видях вчера на улицата – начинът, по който се отпускат европейските фондове не води до добруване на обикновения човек, а създава корупция за един отбран елит“, подчерта Фройнд.

Като се позова на пътуванията си в Унгария, Чехия и България той допълни, че вижда общия проблем в това, че системата, по която се отпускат средства, разчита на механизми на контрол в самите държавите членки.

„И ако държавата куца и не може да се справи – това са общите неща между Чешката република, Унгария и България, в Унгария процесът е стигнал най-далече, на медиите тотално им е наложен хомот от Орбан, правосъдната система – тя коли и тя беси. Най-голямата разлика е, че България реши да се включи в Европейската прокуратура и се надявам по този канал да се подобри ситуацията", коментира Фройнд.

БГНЕС

Стига сме анализирали тази ситуация, време е нещо да се направи, действие е необходимо“, изтъкна Даниел Фройнд, отбелязвайки редовните ежегодни доклади за България.

Наблюдаваме, че към ръководители от Европейската народна партия като Орбан и Борисов са милостиви откъм критика, няма никакви санкции, посочи още Даниел Фройнд.

ЕНП в момента дефакто прави антиевропейска пропаганда и толерира корумпирани системи. Това от страна на Европа е огромна грешка. И кризата се разпростира, защото все повече държави попадат в този капан. Това е грешка на Ангела Меркел, включително.“

БГНЕС
„Имаме презумпция, че едва ли не европейските депутати и Европейският парламент знаят какво се случва в детайли в България, но въобще не е така“, заяви Любомир Авджийски, изпълнителен директор на Центъра за мониторинг на правосъдието в предаването "Преди всички". Той анализира ефекта от сигналите и срещите на неправителствени организации, които алармираха Брюксел за проблемите с правосъдието и корупцията в България.

Адресирахме казуси, свързани с корупция, адресирахме записите на премиера, липсата на разследване по тези записи, както сегашните, така и предишните – „Двете каки“, „Ало, Ваньо“, това си е цяла сага. Цитирахме председателя на Върховния съд, който на няколко пъти казва, че България е завладяна от олигархията и от мафията. Нещо, което не го казва човека от кръчмата, казва го на високо ниво магистрат“, поясни Авджийски.

Любомир Авджийски

Любомир Авджийски уточни още, че неправителствените организации призовали Европейският парламент и Европейският съюз "да започнат да свързват европейските фондове с върховенството на правото в България, без това да означава „спрете европейските фондове“.

Според нас в момента голяма част от тези фондове финансират мафия в България, която се възпроизвежда и в политиката, и в съдебната система.“

Според Авджийски гражданското общество е свършило своята работа - както по линия на НПО-сектора, така и на улицата, чрез протестите, чрез журналистически разследвания и експертни становища и сега е ред на евроинституциите да реагират. 

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

 
Снимки в текста: БГНЕС

Превод в ефир: Мариана Хил

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44