„Затова си позволих да арестувам т.нар. министър-председател, главния прокурор, колкото и иронично да звучи, въпреки че мутрите не разбират от ирония, не разбират от нюанси. Затова поне ние, хората на словото, на изкуството и културата, трябва да намерим подходящ начин да арестуваме образите им, за да знаят техните наследници, нашите наследници един ден след 20-30-100 години какво се е случило в тази държава“, коментира петров в предаването "Хоризонт до обед".
„Това, което липсва на днешните управляващи, на хората, овладели всички сектори на държавата ни, която наистина се превърна в безобразна – няма лице, няма образ тази държава, мисля, че това липсва – социалната емпатия, да имаш чувство към хората. Подозирам, че хора на високи постове дори изпитват ненавист и към своите колеги“, изтъкна той.
Бившият партиен дом, обитаван вече от настоящите депутати, за Петър Петров е „по-скоро мавзолей“, а сградата той нарича „декор на един отминал тоталитарен режим“. Откъсването на депутатите и от медиите, и от гражданите поетът определя не просто като липса на диалог, а като патология на властта, тотална самозабрава.
Живеем в консумативно време, в което хората вече не слушат новини и се отчуждават от сериозното, а ежедневието им е подчинено на забавлението, отбеляза поетът.
„Ние много трудно, но не и безнадеждно, трябва да излъчим през някакви филтри, с по-масови протести, по-нестандартни протести, естествени лидери, политически, културни, които да представляват наистина това общество, защото това са карикатури.“
Петър Петров сподели още, че за него снощните събития на площада са били „невероятен празник на свободни души“.
Раздрънканият, ръждясал автобус, докарал част от силите на реда на протеста, пред който протестиращите са си правили селфита, според Петров е метафора на състоянието на политическата ни система.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..