Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Могат ли софийските канали да станат атрактивна част от града

Фестивалът "Реките на София" ще предложи кино, работилници и спорт

Снимка: БГНЕС

Реките на София стават паркове за два дни този уикенд. Това ще се случи в рамките на тематичен фестивал за бъдещето на каналите в столицата.

Инициативата за преобразяването на градските канали на фондация "Колективът" е дългосрочна. Целта е те да бъдат урбанистично приобщени.

В събота и неделя ще имаме възможност да прекараме време край коритото на Перловска река до Националния стадион "Васил Левски", край Владайска река под Лъвов мост и до ул. “Три уши” в кв. "Зона" Б-5.

Снимка: БНР

Как пустите канали могат да се превърнат в оживени места за почивка обяснява в предаването „Преди всички“ Мартин Янков, завършил ландшафтна архитектура в Лондон. Сега той се завръща у нас, за да променя облика на занемарени публични пространства.

„Доста софиянци се замислят за това, най-малкото гледайки примера по света как каналите и реките са място на култура, отдих, спорт“, казва той.

„Софийските канализирани реки – Перловската и Владайската, са доста специфични по вида и конструкцията си. Те са правени преди около 100 години. Точно същият аналог не може да се намери 100%“, отбелязва Янков. „За всеки градоустройствен проблем има и градоустройствено решение“, вярва той.

Снимка: БГНЕС

Повечето проекти досега предвиждат масивни промени като вдигане на нивото на реката, затваряне на коритото, строене на сгради върху коритото, а това са големи намеси, които изискват много ресурс и инженерна мисъл, което вероятно пречи за осъществяването им, изтъква Мартин Янков.

Нашата идея е чрез малки намеси да проучим как биха могли реките да се свържат към активната градска част.“

Самият Мартин Янков в тези пространства би седнал да почете книга и би покарал колело, защото „долу е доста по-безшумно, тъй като стените блокират голяма част от шума на колите“ и „просто е приятно да си покрай вода“.

Как си представяме реката? - на този въпрос могат да отговорят всички тази събота и неделя в рамките на софийския фестивал "Реките на София". 

Събитието започва в 10 часа и ще продължи до вечерта. В програмата са включени кино край реката, раобтилници, спорни занимания и изненади за децата. 

Още за възможния друг живот на каналите - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15