Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Радев: Докладът на ЕК е самопризнание за провала в борбата с корупцията у нас

Иван Гешев системно погазва закона в атака срещу устоите на правовата държава, смята президентът

| обновено на 01.10.20 в 15:29
Снимка: Здравка Маслянкова

Докладът на Европейската комисия констатира проблеми, които от години са очевидни за българите. Той е колкото критичен за България, толкова е и самокритичен за самия Европейски съюз. Това заяви във Великотърновския университет президентът Румен Радев, който участва в откриването на академичната година. 

Според държавния глава последният доклад на ЕК е самопризнание на Евросъюза за дългогодишния провал в борбата с ширещата се корупция у нас.

Продължаването на Механизма за сътрудничество и проверка дори и под различна форма е доказателство, че правителството не получава европейска индулгенция именно заради този провал с корупцията. Моята подкрепа е за всички граждани, които спряха да чакат констатации и решения отвън за справяне с политическата корупция, с лошата медийна среда, с олигархичните зависимости, с безконтролността на главния прокурор и се борят така, че да си я върнат държавата.

По повод искането на Съюза на съдиите за преждевременно отстраняване на главния прокурор, Румен Радев посочи, че системното погазване на закона и на обществения интерес от страна на Иван Гешев да пази на всяка страна правителството и определени олигарси и да атакува неудобните, са атака срещу устоите на правовата държава и на цялата правосъдна система:

 „Аз вярвам, че с общи усилия ще дадем шанс на почтените български прокурори да започнат реална борба срещу корупцията и в защита на върховенството на закона“.

Според президента Радев ветото му върху изборния кодекс ще бъде преодоляно в парламента.

„Когато стремежът за власт се превърне в стремеж за спасяване, тогава нещата стават неудържими“, посочи президентът.

Радев днес бе във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" за откриването на академичната година и призова академичната общност да не забравя, че е будната съвест на нацията.

Снимка: Здравка Маслянкова

Над 4500 първокурсници започнаха обучението си в най-стария български университет извън столицата. Пред паметника на светите братя Кирил и Методий президентът Румен Радев пожела на студентите и преподавателите във Великотърновския университет да изграждат духовни мостове и партньорства там, където политическите решения изостават:

„Когато съдбата на България е в решителните и възпитани в почтеност и любов към родината личности, тогава България просперира“.

Ректорът проф. Христо Бонджолов обеща на студентите обществен договор, който да ги задържи в България:

„Учете се, квалифицирайте се така, че утре държавата ни да разчита на вас“. 

Първокурсниците положиха академична клетва и споделиха очакванията си от академичната година:

„Надявам се да е толкова хубаво, колкото си го представям“.

„Да намеря нови приятелства, да успея в живота“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15