Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият изпълнителен директор на Камарата на строителите Иван Бойков:

Няма практика „инхаус“ поръчките да се използват за многомилионни проекти

Иван Бойков
Снимка: БГНЕС

Практика ли е да се дават поръчки на частни фирми чрез „инхаус" поръчка на държавна компания с цел избягване на конкурс и конкуренция и в какви случаи се прави това?  

С какви възможности разполага държавната фирма „Автомагистрали", която ще вземе малко над 1 млрд. лева за изграждането на 66-км участък от пътя Видин - Ботевград без обществена поръчка? Това е участъкът между пътен възел „Макреш“ и обходния път на Монтана.

"Автомагистрали" вече взе две подобни поръчки за изграждането на части от АМ „Хемус“ за близо 3 милиарда лева, както и близо половин милиард за укрепването на свлачища и пропадания по републиканската пътна мрежа през тази и следващата година. Компанията наема подизпълнители, които не минават през конкурс.

„Магистрала се печели от фирма, която може да изпълнява обект за 1 милиард лева, но тя не го изпълнява сама, а обикновено прави логистика, организира финансиране и набира подизпълнители. Когато тази фирма е частна, минава през обществена поръчка, там има конкуренция, там играят много фирми и се стига до фирмата, която може да извърши тази дейност. Когато се използва държавна фирма, в закона има текст – „инхаус“, който може да се използва за възлагане на държавна фирма без обществена поръчка“. Това обясни пред БНР бившият изпълнителен директор на Камарата на строителите Иван Бойков.

По думите му в цял свят и най-вече в Европа „инхаус“ поръчките се използват на общинско ниво при неотложност, когато трябва бърза да се изпълняват определен вид дейности.

Говорим за малки поръчки, да кажем средни, но изпълняването на такива обекти – милиардни, милионни, няма такава практика. Сега, дали държавната фирма „Автомагистрали“ има възможности – тя досега не е изпълнявала такива поръчки“, коментира Бойков в предаването „Преди всички“.

Иван Бойков уточни, че отговорността за дейностите, извършени от подизпълнители, носи изцяло държавната фирма.

Така работят и частните фирми, но те обикновено декларират кои ще им бъдат подизпълнителите, когато участват в поръчка. Тук този момент се избягва. /…/ Тук има една скрита картинка - на кого ще възложи тя не е длъжна да го обявява“.

Според Бойков при този вариант се избягва загубата на време заради обжалването на обществените поръчки и на второ място – контролът върху държавната фирма е изцяло на държавата, която възлага.

„Нали разбирате – тук се получава така, че държавната фирма превъзлага на други фирми дейност, а контролът е в този, който поръчва. Тоест общественият контрол е минимизиран. Тя е законна като дейност, но не знам дали е целесъобразна от гледна точка на обществения интерес“, подчерта Иван Бойков.

„Явно се бърза, страшно се бърза да се случи обектът, но аз имам съмнения, че в тази ситуация, в която живеем, в която работим, контролът е сложен. Няма го общественото начало, няма ги обществените поръчки“, изтъкна още Иван Бойков.

Интервюто с Иван Бойков можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54