Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орхан Тахир: С европари се създават стереотипи срещу ромите в България

Радикализацията не е феномен на един етнос

Квартал "Факултета" в София по време на извънредното положение
Снимка: БТА

Отворено писмо на организацията „Граждани за демократична и правова държава” оспорва основанията на проект, финансиран от Европейския социален фонд за обучения на 480 полицаи за разпознаване на радикализацията сред ромите в България. Проектът е бил четиригодишен ще приключи през декември тази година. С писмото се иска пълна проверка как е бил реализиран проектът, какви дейности са били реализирани, кой какви пари е получил. Писмото е адресирано до четирима еврокомисари.

„Това, което нас ни притеснява, че проектът е насочен към ромската общност. Чрез този проект се внушава идеята, че ромската общност като цяло е радикализирана, тоест тя е опасна и затова служители на МВР от 16 областни дирекции трябва да бъдат обучавани и това става с пари от европейските фондове“, заяви пред БНР координаторът на организацията Орхан Тахир. Той е завършил политика и съвременна история в Университета на Нотингам, преди това е учил право в Софийския университет, живее в Антверпен, Белгия.

Тахир определи въпросния проект и обучението като „адски скандално“ и допълни, че според регламентите на Европейския социален фонд не може средства от него да се използват за действия, които допринасят за сегрегация, социално изключване и дискриминация. В случая се оказва, че проектът е финансиран от по-голям бюджет, отпускат на страната ни от социалния фонд по програма „Добро управление" и от Брюксел не са наясно детайлно за какви точно дейности са били разпределени парите, разказа Орхан Тахир в предаването „Хоризонт до обед".

Една доста голяма сума – става въпрос за 3,4 милиона лева, 1,7 милиона евро, една доста сериозна сума от този фонд е използвана, за да се затвърждава дискриминацията и да се създават нови стереотипи срещу ромите в България“, подчерта Орхан Тахир.

По думите му, ако досега акцентът е бил върху ромите като демографска заплаха, което е използвано от патриотичните партии, сега вече се прокарва нова линия, нов стереотип. „И това е, че ромите се радикализират и могат да бъдат терористична или друга заплаха за националната сигурност на България“.

Радикализацията не може да бъде проблем и феномен само на един етнос, категоричен е Орхан Тахир. Той даде пример с Белгия и мигрантските общности.

„От арабски произход хора, които са извършвали такива актове. Но тук, ако някой си позволи да направи, и то белгийското министерство на вътрешните работи, такъв проект за 1,7 милиона евро, насочен само към арабската общност – мароканската или алжирската общност, и това стане публично достояние, за това са използвани европейски пари, аз ви уверявам, че ще стане такъв скандал, че министърът на вътрешните работи веднага ще бъде принуден да си подаде оставката.“

„Аз твърдя, че има радикализация на политици от управляващата коалиция. Изказванията на Красимир Каракачанов, Джамбазки и други могат да бъдат разглеждани също като форма на радикализация, и то антиромска радикализация", допълни Тахир.

Според Европейската програма за сигурност 2015-2020 г. изрично се уточнява, че мерките срещу екстремизма и радикализацията не трябва да водят до стигматизирането на цели групи или общности, подчерта Орхан Тахир. „Това, което са направили от Института по психология на МВР, тъй като той е бенефициент на проекта, това е абсурдно, това е скандално.“

Тахир изтъкна, че е още по-лошо, че именно психолози не си дават сметка какви ще са последствията, когато се каже „на почти 500 полицаи от цяла България, че ромите се радикализират“.

„Защо не се правят такива проучвания, обучения  и проекти по отношение на феновете на ЦСКА и Левски или на симпатизантите на ВМРО, Атака и НФСБ“, попита Орхан Тахир.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09