Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Дечев: Противопоставяме се на опростеното разбиране за нашата история

Стефан Дечев
Снимка: Ани Петрова

Група български историци и изследователи, част от тях от България, а друга част - от университетите, в които работят и преподават в Европа и САЩ, призоваха за смяна на модела, по който се води историческия разговор със Северна Македония. 

„Т.нар. разяснителен меморандум за отношенията между България и Македония, изпратен до всички страни членки на ЕС, се представя като документ, който отразява постиженията на българската историческа наукаИ когато нашите колеги в Европа се запознаят с този документ, те ще си помислят, че у нас няма историческа наука или, че последните 3-4 десетилетия България се е разминала с всякакви исторически постижения. Това е основната причина да излезем с този апел“. Това каза в предаването „Хоризонт за вас“ Стефан Дечев, историк от Югозападния университет, част от групата на 27 историци и изследователи, подписали апел за ново историческо говорене за историята на България и Северна Македония.

„Ние вече бяхме наречени национални предатели. Апелът ни трябва да допринесе за ускоряването на преговорите между двете държави и до изграждането на исторически разкази и в България, и в Македония, които да не пораждат омраза“, поясни още историкът.


По думите му в разяснителния меморандум българските историци не разглеждат състоянието на македонската историография и изявленията, които са правени от македонската страна на комисията: "Ние искаме да видим къде са нашите грешки и уязвимостта на българската позиция", обясни Дечев и добави: 

„Ние се противопоставяме на опростеното разбиране за национална история, на опростеното разбиране за обща история до 1944 година, което означава едва ли не налагане на македонската страна на официализирания български разказ, противопоставяме се на опростеното и незащитимо разбиране за македонската нация и македонския език, родили се в точно определен ден и час, а не в резултат на процеси, случили се и преди товаАпелираме за нов исторически поглед и говорене, което да вземе под внимание съвременната историография и съвременните хуманитарни и социални науки“.

Според Дечев: "Както е изпратен този меморандум, той поставя под въпрос цялата македонска идентичност и държавност. При това положение българската политика остава неразбрана в Европа, а от друга страна - кара македонците да бъдат нащрек, в състояние на отбрана на най-ценните за тях неща - езикът и идентичността им. Трябва да проявим разбиране към това. Македонците ще се обърнат към собственото им минало, когато почувстват, че не е засегната идентичността им". 

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24