Есенният сезон на концертните зали за класическа музика във Виена стартира и се провежда при спазване на всички изисквания и действащи регулации, наложени от австрийското правителство във връзка с пандемията от COVID-19. Като новост за драматичните и оперни театри, както и концертните комплекси, важи изричното правило билетите да се продават поименно и срещу представяне на паспорт. Към момента капацитетът за прием на публика е сведен до приблизително 50% от местата в салона, маските са задължителни при влизане в залите и препоръчителни по време на представленията и концертите.
Две от емблематичните музикални институции във Виена - Музикферайн и Концертхаус - адаптираха своя програмен афиш за есенния сезон, но за съжаление отлагането на планирани гастроли продължава да съпътства концертния живот тук. Престижни гостувания през септември в Музикферайн бяха анулирани краткосрочно: това на оркестъра на римската Академия “Санта Чечилия“ с диригент сър Антонио Папано, както и на Дрезденската държавна капела с корейския диригент Мюнг Вун Чунг. Виенският Концертхаус също беше принуден да отмени престижния гастрол на диригента Теодор Куренцис и цигуларката Патриция Копачинская.
По отношение на Концертхаус в пресата бе цитирана тревожна статистика във връзка с финансовото състояние на институцията след принудителните месеци на изолация и предполагаем дефицит от 6 милиона евро. Известно е, че построеният през 1913 г. концертен комплекс вече 107 години съществува като частно сдружение, в чиято структура на управление с президиум, надзорен съвет и кураториум присъстват имената на видни представители от политическите и бизнес среди, банкери и дейци на изкуството. Държавната субсидия, която Концертхаус получава, е минимална - в размер на едва 12% от нейния цялостен бюджет. Според модела на финансиране на този концертен комплекс, 2/3 от приходите са от продажба на билети, а остатъка - постъпления от отдаване на залите под наем и набиране на средства от спонсори. На 29 септември Концертхаус организира специална бенефис-гала с участието на Виенския симфоничен оркестър с главен диригент Андрес Ороско-Естрада и солисти пианиста Рудолф Бухбиндер и оперните звезди Пьотр Бечала - тенор и Валентина Нафорнита - сопран. Всички те се отказаха от своите хонорари в името на каузата. Цените на билетите за галавечерта варираха между 300 и 500 евро, а равносметката от благотворителното събитие е събраната внушителна сума от 310 000 евро, които ще подпомогнат финансово Концертхаус.
Като специален гост в публиката на този бенефис бе поканена и присъства изявената българска пианистка Дора Делийска. На 8 октомври тя самата е в центъра на събитие като изпълнител и ще изнесе в зала "Брамс" на Музикферайн клавирен рецитал под надслов “Различният валс“. Дора Делийска е избрала тази музикална вечер да се проведе също под формата на благотворителен концерт, който да събере средства в подкрепа на австрийската организация Kinderhospiz-Netz, подпомагаща семейства, отглеждащи нелечимо болни деца. Събитието ще бъде излъчвано онлайн на страницата на Дора Делийска във Фейсбук. В центъра на програмата е валсът като музикална форма, но пианистката е добавила шест прелюда от Шопен, с което съзнателно изменя структурата на концерта и търси символика с промяната в обществото, която всички усещаме през последните месеци.
Талантливата българска пианистка е изключително ценена от австрийската публика и музикална критика, които я определят не само като виртуозен изпълнител, но едновременно открояват нейния индивидуален стил и собствена драматургия на музикалните й проекти. През месец юни австрийската държавна телевизия ORF и престижното печатно издание FALTER посветиха специални репортажи на българската пианистка.
В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Дора Делийска разказва за възродената емоция от срещата с живото изкуство, за своето членство в Ротари клуб Виена и за хуманния подтик да организира концерт с благотворителна кауза.
Чуйте интервюто с Дора Делийска в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..