Екипът на новия ректор, сформиран след редовно проведените отчетно-изборни събрания е в състав:
Заместник-ректори: проф. д-р Адриана Благоева, проф. д-р Борислава Танева, проф. д-р Ивайло Кринчев, проф. д-р Свилен Райчев.
Декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет (ТКДФ) е проф. д-р Кремена Ангелова със заместник проф. д-р Евгения Симеонова.
Декан на Инструменталния факултет: проф. д-р Ясен Теодосиев, а негов заместник - проф. д-р Огнян Константинов.
Декан и заместник-декан на Вокалния факултет: проф. Нико Исаков и проф. д-р Виолета Горчева.
Новото ръководство има 4-годишен мандат.
Проф. д-р Сава Димитров е наследник на уважавана музикантска фамилия. Завършил е НМА „Проф. Панчо Владигеров” и е специализирал в Париж. Преподава кларинет и методика на преподаването по дървени духови инструменти в НМА „Панчо Владигеров” и в НМУ „Любомир Пипков”. Става професор през 2013 г. От 2014 г. е редовен гост-професор в департамента по музика към Скопския университет. Има диплом за педагогически постижения от Министерството на образованието, науката и младежта. Участва като член на жури на български и международни конкурси. Концертирал е в много страни по света. Бил е солист на Софийската филхармония, на Симфоничния оркестър на Българското национално радио, на камерен ансамбъл „Софийски солисти”, на оркестър „Симфониета” към БНР, на оркестър „Оркестрал” и др. Имал е самостоятелни рецитали в София и страната, в Австрия, Словакия и др. Има записи като солист и с камерни формации в БНТ и БНР. Репертоарът му включва произведения от всички епохи и стилове. Автор е на книгите „Българската кларинетна школа” (2007) и „Пътят на кларинетиста” (2011). Съставил е и е издал три сборника с избрани и анализирани етюди за кларинет, написани от неговия дядо - проф. Сава Димитров.
В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" новият ректор сподели, че се надява Музикалната академия да продължи да отстоява позицията на най-добро учебно заведение за музиканти в България - оценка, която официално е получила наскоро. "Успяхме в това трудно време да задържим тенденцията за покачване на броя на студентите, кандидатстващи в Академията. Това е истинско постижение, повярвайте ми! Не защото е важна бройката, а защото е важно усещането, че върви нагоре цялостният образователен план, който е поставен. И това е много важно. Академията има своя стратегия, която не е просто за един мандат - Академията върви с по-големи планове, обикновено те са за 10, а дори мечтаеш и за 20 години. Така че добре е да се поставят по-високи цели и с малки крачки, както се казва, да вървим натам. С малки крачки, но бързо, защото колкото по-бързо преодоляваме целите, които сме си поставили, толкова по-добре ще отговорим на динамиката на времето, в което живеем."
Цялото интервю с проф. д-р Сава Димитров можете да чуете в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..