"В момента в страната има ясно оформена група от тестове за коронавируса, които се предлагат. Повечето колеги работят с тестове, които изследват поне два или три гена, което дава относително високо ниво на сигурност, когато говорим за положителния резултат. За отрицателните резултати може да има много причини за неточност, първата от които е неправилното вземане на проба или неправилен консуматив, това посочи в „Хоризонт до обед“ д-р Недялко Калъчев, управител на една от големите частни лаборатории.
„Друга причина за неточност на теста може да е транспортирането, пособията за вземане на материал, така че винаги може да има фалшиво отрицателен тест, рядко положителният може да бъде фалшиво положителен, не че това не се случва също. Всичко това касае PCR тестове“, поясни още д-р Калъчев.
Той посочи, че на Националния информационен портал на МЗ за тестването на населението е виден само броят на PCR тестовете. Информацията от другите тестове също е там, но не е видна за хората.
На въпрос какъв процент от хората с положителните PCR тестове развиват болестта, специалистът поясни, че такъв анализ не се прави все още.
„Ако имаме, например, положителна проба само по един ген, в късен цикъл, тълкуването на такъв резултат би било много по-лесно, ако се знае какъв е статусът на човека като антитела. Защото, ако ние знаем, че този човек има IgG антитела – тоест има имунитет, и такъв късен положителен ген – това би трябвало да се тълкува като човек, който излиза от инфекциозния си период и няма смисъл да бъде карантиниран. Но в момента по правилата той е PCR-положителен и трябва да е карантиниран. Така ще се затварят ученически класове, родители ще остават вкъщи, НОИ ще плаща болнични на родителите…“, коментира Недялко Калъчев пред БНР.
„За сигурността на тестове значение има производителят, има качествени и от европейски производители, и от Китай“, заяви в „Хоризонт до обед“ Антон Вълев от Националната аптечна мрежа.
„За да се гарантира качеството, Министерство на здравеопазването възприе една масирана кампания - всички тестове, които се предлагат през аптеките трябва да бъдат регистрирани като медицински изделия през Агенцията по лекарствата. Има специфична процедура, през която тестът се валидира и се доказва, че той е достоверен“, допълни той.
„Не казвам, че всички тестове са надеждни, но има система през Агенцията по лекарствата, през която всеки може да провери дали тестът за домашна употреба е утвърден от МЗ.“
По думите на фармацевта има по-засилено търсене на тестове за домашна употреба. Това са тестове реакция – антиген-антитяло, не са PCR тестове. Лесни са за употреба.
„Ако си направите домашен тест, не влизате обаче в никаква статистика, не могат да ви карантинират. Тук зависи от морала на всеки, ако е положителен резултатът, дали ще се самоизолира, за да пази останалите.“
До седмица трябва да имаме и противогрипни ваксини, уточни аптекарят.
По думите на Вълев все още лекарството ремдесивир не е регистрирано в България, болниците го купуват през Наредбата за нерегистрираните лекарства.
"Но такова лекарство през аптечната мрежа няма да се продава", посочи Антон Вълев.
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..