Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селскостопански кооператив в Израел кани хора на изкуството на творчески месец на село

В Израел отново въведоха строга карантина заради пандемията Covid 19. Сега дори е по-тежко, отколкото беше през април. За отваряне на театрите,концертните зали и картинните галерии и дума не може да става. Хората на изкуството са в бедствено положение и надежда отникъде не се вижда. Точно в този момент в социалната мрежа се появи необикновена покана. Тя е насочена към тези, които се занимават със сценични изкуства във всичките им разновидности- от танц до театър, с кинематография, с музика и с изобразително изкуство. Поканата е от екологичното общество на Израел и по-точно от селскостопанския кооператив мушав Шдем за едномесечно гостуване - сега или през следващата година.

Селскостопанските работници са готови или да приютят в домовете си хора на изкуството с техните най-близки – съпругили съжители децата им, или да им предоставят бунгало в къмпинг, като неудобството там е, че сервизните помещения и кухните са общи. За пребиваването си в мушава, който е на около 1 час и от Тел Авив, и от Ерусалимартистите ще се „разплащат“ със своите произведения, създадени на село. В кооператива има огромен културен дом с оборудвана сцена и обширна зрителна зала. За съжаление отдавна не са я използвали, защото доскоро жителите му предпочитаха да ходят на културни прояви в Ерусалим и в Тел Авив, да ги гледат по телевизията или по интернет. Жителите на мушава обещават, че съвсем безвъзмездно и без възражения за дължината на работния ден ще изработват декори, ще помагат като осветители, сценични работници, готови са да участват в миманса, кордебалета или в каквото е необходимо.

Творците ще могат да се разхождат в горите край селото при спазване на противопожарните изисквания. Те са залесени преди почти 50 години и са гордостта на мушав Шдем. Там хората на изкуството могат да снимат и да рисуват, като техниката и материалите им се осигуряват от селскостопанския кооператив. При първото „разхлабване“ на карантината, техните произведения ще бъдат показвани в културния дом и на площада на селото. Поканени са за зрители всички желаещи от близо и далеч.

Има и още нещо. Кооператорите искат да накарат артистите „да надникнат в тяхното всекидневие“. С тази цел 3 пъти в седмицата по 2 часа те биват приканвани да се включат в живота на селото- да помагат в селскостопанската работа, в кухнята, да се занимават с децата като водят кръжоци, да им помагат в учението или каквото друго се договорят. На творците е обещана вкусна храна от пресни продукти в зависимост от предпочитанията им: от месна и питателна до веганска и вегетарианска. Напливът е голям и се налага комисия да одобри кандидатите за творческия „месец на село“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15