Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Найденски: Ако спазваме мерките, може да очакваме по-малко заболели от грип

Комбинираните тестове за грип и Covid-19 не са показателни, но дават ориентир, казва микробиологът

Снимка: Ани Петрова

Общите противоепидемични мерки, които всеки от нас предприема, са много важни за защита не само от Covid-19, но и срещу грипната инфекция. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед" проф. Христо Найденски, ръководител на Департамент „Инфекциозна микробиология“ към Института по микробиология на БАН. На този фон можем да очакваме „известно снижаване на грипната инфекция", посочи той.

"Ако допуснем, че двата вируса като респираторни имат някакъв синергизъм в своята проява, тогава ще има тежък сезон", коментира микробиологът пред БНР. 

До края на седмицата се очакват да бъдат налични новите комбинирани тестове за грип и коронавирус. 

Комбинираните тестове са лесно изпълними. Те могат да се провеждат и отчитат и в по-нестандартни и импровизирани условия. Това е вид бърз скрининг, за да се ориентира човек дали да вземе мерки за изолация, уточни проф. Христо Найденски. Комбинираните тестове не са особено чувствителни и показателни, но дават ориентир и са важна превантивна мярка, смята той.

Коронавирусът продължава да се разпространява, да мутира в някои части на своя геном. Основните фактори за разпространение сега са по-студеното и по-влажно време и събирането в затворени помещения, допълни Найденски.

Свинският грип преди години премина много бързо с по-висока смъртност и отзвуча поради настъпила промяна в патогенния потенциал на самия вирус и вече не е така болестотворен за човешката популация, припомни специалистът и даде пример с коронавирус по телетата през 80-те години, който също е бил тревожен, но за две-три години е отшумял.

Според проф. Найденски при създаването на ваксина и на по-специфични химиотерапевтици и настоящият коронавирус да отшуми.

Инфекциозната доза варира при отделните хора. Тази доза зависи и от времето на излагане, от силата на излагането и от количеството на микробните агенти, от околната температура, от влажността на въздуха. От значение е имунният отговор на гостоприемника, поясни микробиологът.

Всички коронавирусни причинители – и при телета, и при свине, и при кучета, са устойчиви в околната среда и това е важен фактор за нестихващия ход на епидемичния процес. Затова и мерките са оправдани и наложителни, отбеляза още прф. Найденски. 

Относно регистрирани случаи на повторно заразяване с коронавирусната инфекция, включително със смъртен изход, Христо Найденски коментира, че "тези случаи по-скоро ги отнасяме в графата на инцидентите и по-редки случаи", защото при нормално протичане на едно инфекциозно заболяване се създава имунитет, който предпазва. Сред причините за повторното инфектиране може да бъде както по-леко или безсимптомно първо прекарване, така и среща с по-вирулентен щаб, който е претърпял мутация.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01