Аз съм по-скоро предпазлив по отношение на очакванията си към 10-ата среща на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония, тъй като досега изявленията на колегите ни от Северна Македония не дават основания да гледаме ведрина, но все пак всичко е възможно…“ Това коментира в предаването „12+3“ доц. Наум Кайчев, историк и дипломат, заместник-председател на Комисията.
В края на тази седмица Съвместната комисия подновява работата си.
„Ние в историята с компромиси не боравим, ние боравим с тълкуване и придържане към историческите извори и методология. Общото четене на дадени въпроси е постижимо стига да има политическа воля, а и воля на обществеността.
Както е и с въпроса за Гоце Делчев, който е лесно разрешим, стига да се придържаме към това, което той е написал в своята кореспонденция. Ето вече две години тъпчем на едно място и това е пример за неизпълнение на Договора за добросъседство между двете държави, който ясно казва, че имаме обща история и личности“, поясни още доц. Кайчев.
„Трябва да свикнем да наричаме бялото - бяло и черното - черно и това е в интерес на съседите ни. Още не е подписан протоколът от последната ни 9-а среща.
Сега очакваме да бъдат обсъдени забележките ни по повод учебниците за 7 клас в Северна Македония - по средновековна история. Да бъде потвърдено това, което постигнахме като споразумение са съвестното почитане на цар Самуил като български владетел, за неговата държава като за българска, за въстанията на Петър Делян и Георги Войтех, които избухват в днешна Северна Македония – които са български въстания“.
Езикът няма да е предмет на разисквания на комисията, поясни още доц. Кайчев.
„В България никой от политиците не се меси в работата на комисията. Но по повод изказване на македонския премиер Зоран Заев, че са решени три исторически периода – явно му се подава невярна информация, защото само въпросът за античността е решен посредством учебниците за 5 клас у нас и за 6 клас в Северна Македония", изясни историкът.
"Има едно постоянно ниво на противобългарско говорене, но това нещо трябва вече да се преодолее. Все пак няма засилване на това говорене последните три години", каза доц. Кайчев.
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..