Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

46% от учителите нямат служебен лаптоп, само 38% от учениците имат устройство за обучение

46% от учителите нямат служебен лаптоп за обучение в електронна среда, като подобно е положението и при учениците - само 38% от тях имат дигитално средство за работа, а останалите имат само телефон или нямат никаква техническа осигуреност.

Това показа преди дни национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за готовността на образователната система за бъдещ нов период на дистанционно обучение.

От Министерството на образованието и науката увериха в края на миналия месец, че ще закупят 60 000 устройства за електронно обучение за ученици и 20 000 за учители, но доставката им ще стане факт едва през юни-юли догодина.

„Повечето от преподавателите в училището вече имат служебно устройство за обучение в електронна среда“, това каза в „12+3“ Здравка Тасева, директор на 6 основно училище "Паисий Хилендарски" в Кюстендил:

Закупихме още преди две години по проект и с дарения лаптопи за всички от начален етап и за част от колегите в прогимназиален. Учителите по български и математика имат, 15 на сто от колегите още нямат, но ще се справим, ще закупим и за тях. Децата повечето имат устройства. Три деца при нас само нямаха" - поясни Тасева.

„Учителите имат таблети и лаптопи, голямата част имат настолни компютри у дома си. Ще се справим, ако има дистанционно обучение“, каза пред БНР директорът на основно училище "Епископ Софроний Врачански" във видинския ромски квартал "Нов път" Нина Иванова:

„Има някои деца, които изобщо нямат електронни устройства, но мислим варианти как да се справим. Ще им дадем от тези - от компютърните кабинети.“

Снимка: БГНЕС

80 на сто от възпитаниците разполагат с подходяща техника за обучение в електронна среда- лаптопи, таблети или смартфони. Преподавателите всички те имат служебни лаптопи или таблети, но при 30 от общо 85 учители устройствата са доста стари - на повече от 10 години“, каза в предаването „12+3“ Нина Чанева, директор на 23-то СУ "Фредерик Жолио-Кюри" в столицата.

„Затова започваме да се снабдяваме с нови устройства, но пък ще се свият други пера, като допълнителните трудови възнаграждения, но има училища, които пък едвам си плащат заплатите…“

„Може би ще е по-добре по друг начин да стане снабдяването чрез МОН с устройства, за да е по-бързо – чрез програма училищата да получат средства за тях. Така, ако в едно училище има 100 учители, ще получат 10 хиляди, а не да чакаме от МОН да се обяви обществена поръчка и така чак догодина…“ това поясни Нина Чанева.

От своя страна от синдикат Образование към КТ "Подкрепа" призоваха министерството на образованието да осигури поетапно устройства на всички български учители, за да могат те да отговорят на обществените очаквания. Председателят на синдиката Юлиян Петров заяви в "12+3":

90 хиляди учители работят, на много от тях устройствата им са стари. Това би трябвало да е приоритет на МОН и на Министерство на финансите".

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34