Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Добрин Василев: По-вероятно е да се намери лечение, а не ваксина за Covid-19

Натрупа се умора и пада гардът за защита и предпазване, смята кардиологът

Доц. Добрин Василев
Снимка: УМБАЛ Александровска

Най-вероятно ще се окаже, че гените, които носим, определят как ще протече коронавирусната инфекция. Вече започват да се натрупват все повече доказателства за това, каза пред БНР доц. Добрин Василев, началник на Клиниката по кардиология в МБАЛ „Александровска“. Ще бъде изключително трудно да се направи ефективна ваксина срещу вируса, причиняващ Covid-19, посочи той. 

„Лично аз си мисля, че по-вероятно е да се намери някакво лечение. В момента вероятно ремдесивирът е начален препарат, от който да се тръгне. /…/ Вече за ваксината ще трябва повечко да почакаме“, заяви доц. Василев. Той припомни случая с двата предишни коронавируса и наблегна на факта, че ваксина и решение така и не са били открити. „Инвестициите в решение на проблема са били изключително малко.“

Беше доказано, че от ремдесивир има полза. Според голямо американско проучване позитивното въздействие на медикамента е факт, затова и се оспорва становището на Световната здравна организация, поясни още Добрин Василев. „Статистическите данни показват, че ремдесивир е ефективен препарат за лечениe на Covid.“

За 40% от хората се счита, че карат коронавирусната инфекция абсолютно безсимпомно, 5% я прекарват критично, припомни доц. Василев. По думите му абсолютно е доказано, че мъжете са предразположени към по-тежко протичане на заболяването. 

Натрупа се умора у хората и пада гардът за защита и за предпазване. Източна Европа е прекрасен пример за това колко са важни противоепидемичните мерки. През пролетта се говореше колко е резистентна Източна Европа за вируса, как не се предавал, как сме ваксинирани с BCG и с не знам още какво си и виждаме какво се случва в момента. Буквално вирусът ни „разката“. Това, което се промени от пролетта досега – мерките и неспазването им от населението“, коментира в предаването „Неделя 150" доц. Добрин Василев.

Един медицински проблем започва вече прекалено много да се политизира, смята доц. Василев. 

Относно намаляването на карантината с няколко дни, лекарят отбеляза, че шансът за заразяване намалява силно след няколко дни, но не е равен на нула. Това обаче е така и при 14-дневна карантина, както и при наличие на отрицателен PCR тест, отбеляза Добрин Василев.

Има специфична динамика в отделянето на вируса в зависимост от момента на заразяване, уточни кардиологът.

И в зависимост от това в кой момент от момента на заразяване сте хванали пациента да го изследвате, може да получите практически почти всякакъв резултат. Включително пациентът да е активно болен и въпреки това PCR-рът му, който е приет за стандарт, да бъде негативен. Както ви дадох пример с нашите двама пациента, които сме ги изписали от клиниката – впоследствие им се е позитивирал PCR-рът, и двамата имат изследван негативен при нас.“

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орна Шаул

Орна Шаул: Силният грим е отново на мода

В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..

публикувано на 29.12.24 в 06:39

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30