Стремежът към свобода и силата на надеждата. Това изследва творческият екип на пловдивския драматичен театър, поел по предизвикателния път да открие новия и по-особен от всички досегашни сезони заради Covid кризата с представлението „Закуска в Тифани“.
За първи път романът на Труман Капоти се пресъздава на театрална сцена в България и това става благодарение на адаптацията на текста от Александър Секулов и режисьора на спектакъла Диана Добрева - сътворили заедно вече няколко впечатляващи постановки като „Дебелянов и ангелите“ и „Одисей“. За пореден път с тях разгръща въображението си Мира Каланова, която е сценограф на спектакъла, костюмите са дело на Марина Райчинова, музиката е на Петя Диманова, а хореографията - на Деян Георгиев.
„Да направим „Закуска в Тифани“ за нас беше мечта и се надяваме представлението да стане едно от любимите на пловдивската публика“, не крие очакванията си директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев, за когото постигнатото на сцената го е превело и до осмислянето, че:
„Никой не ни е виновен да не бъдем свободни, никой не ни пречи, не може да ни попречи, това е въпрос на дух и аз съм много щастлив, че в това време, в което всички обвиняваме всички, че ни пречат да бъдем такива, каквито искаме, се ражда този спектакъл и той спонтанно показва начин човек да бъде свободен“.
„Всъщност намеренията ни бяха да направим едно просто представление, а се получи точно обратното“, казва Александър Секулов, който акцентира също и на образа на Холи Голайтли.
„Времена, в които светът е спрял, ние правим спектакъл за момиче, което нарича себе си „пътничка“. Виждам в това момиче и светла ирония, и някаква непреодолима надежда, че нищо не спира, както не спира и Холи Голайтли. В свободата и красотата има прелъстителна сила и те са нещото, което правят човека обезоръжен. Същевременно му дават и кураж, и го правят леко тъжен и мисля, че тази елегична мелодия, тази музикална тема на кратките срещи със свободата и красотата е основна доминанта в спектакъла, който направихме“.
С усещане за светлина и надежда предава спектакъла Диана Добрева:
„Закуска в Тифани“ за мен беше един от най-радостните процеси, които съм имала. „Одисей“ имаше дълъг и много тежък репетиционен период и не само - доста мои представления са имали доста тежки репетиционни периоди… Постижение на спектакъла обаче е, че ключовете към внушението са и театърът, и киното… Цялото сценично пространство е най-динамичното пространство, което сме създавали до този момент“.
Ролята на Холи е поверена на Климентина Фърцова, която все още е студентка и която е избрана след кастинг с участието на близо 100 кандидатки.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..