Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Закуска в Тифани“ и в Пловдив

Екипът на представлението „Закуска в Тифани“
Снимка: Кремена Данева

Стремежът към свобода и силата на надеждата. Това изследва творческият екип на пловдивския драматичен театър, поел по предизвикателния път да открие новия и по-особен от всички досегашни сезони заради Covid кризата с представлението „Закуска в Тифани“.

За първи път романът на Труман Капоти се пресъздава на театрална сцена в България и това става благодарение на адаптацията на текста от Александър Секулов и режисьора на спектакъла Диана Добрева - сътворили заедно вече няколко впечатляващи постановки като „Дебелянов и ангелите“ и „Одисей“. За пореден път с тях разгръща въображението си Мира Каланова, която е сценограф на спектакъла, костюмите са дело на Марина Райчинова, музиката е на Петя Диманова, а хореографията - на Деян Георгиев.

Да направим „Закуска в Тифани“ за нас беше мечта и се надяваме представлението да стане едно от любимите на пловдивската публика“, не крие очакванията си директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев, за когото постигнатото на сцената го е превело и до осмислянето, че: 

Никой не ни е виновен да не бъдем свободни, никой не ни пречи, не може да ни попречи, това е въпрос на дух и аз съм много щастлив, че в това време, в което всички обвиняваме всички, че ни пречат да бъдем такива, каквито искаме, се ражда този спектакъл и той спонтанно показва начин човек да бъде свободен“. 

„Всъщност намеренията ни бяха да направим едно просто представление, а се получи точно обратното“, казва Александър Секулов, който акцентира също и на образа на Холи Голайтли.

„Времена, в които светът е спрял, ние правим спектакъл за момиче, което нарича себе си „пътничка“. Виждам в това момиче и светла ирония, и някаква непреодолима надежда, че нищо не спира, както не спира и Холи Голайтли. В свободата и красотата има прелъстителна сила и те са нещото, което правят човека обезоръжен. Същевременно му дават и кураж, и го правят леко тъжен и мисля, че тази елегична мелодия, тази музикална тема на кратките срещи със свободата и красотата е основна доминанта в спектакъла, който направихме“.

С усещане за светлина и надежда предава спектакъла Диана Добрева:

„Закуска в Тифани“ за мен беше един от най-радостните процеси, които съм имала. „Одисей“ имаше дълъг и много тежък репетиционен период и не само - доста мои представления са имали доста тежки репетиционни периоди… Постижение на спектакъла обаче е, че ключовете към внушението са и театърът, и киното… Цялото сценично пространство е най-динамичното пространство, което сме създавали до този момент“.

Ролята на Холи е поверена на Климентина Фърцова, която все още е студентка и която е избрана след кастинг с участието на близо 100 кандидатки.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на лятното слънце и се разлива морската пяна. Вечерите му са обгърнати във воали от прохлада и..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева в цялостен спектакъл на сцената на Летния..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента „Век на изкуствен интелект“ повдига темата за изкуствения интелект в изкуството и доказва..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
 Евгени Боянов

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през..

публикувано на 15.08.24 в 10:27
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50