Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25% от филмовата колекция на Българската национална филмотека е дигитализирана

Снимка: БГНЕС

"Всяка лента, до която се докосваме, крие своите неизвестни и предизвикателството да се докоснем до тези материали, които се съхраняват в Българска национална филмотека, е едно предизвикателство. За наша радост "Мера според мера" е едно от сравнително добре запазените копия, които срещнахме, за разлика от трилогията на "Хан Аспарух", която беше в доста по-тежко състояние", каза Добромир Чочов, продуцент на реставрацията на филма "Мера според мера"

За почистването на трилогията "Хан Аспарух" са били необходими 2 години и 6 месеца. Екипът на Добромир Чочов в момента реставрира черно белият филм "Привързаният балон" от 60-те години на Бинка Желязкова. Според Чочов няма политика за възстановяване и за бъдещо съхраняване на тази културна памет.

25% от филмовата колекция на Българската национална филмотека е дигитализирана.

"Спасяването на българското филмово наследство и неговата дигитализация са две коренно различни неща. Ние трябва да спасим оригиналите, които са лентите, в които са заснети изходните материали на тези филми. Но това е процес, който трябва да върви успоредно с дигитализацията", каза Антония Ковачева, директор на Българската национална филмотека.

Филмотеките са донор в дългосрочен план за цялостното технологично развитие на дигитализацията на световното филмово наследство, защото те държат оригиналите.

"Ако утре ни дадат 30 милиона, ние не можем да направим нищо веднага, защото това не е да построиш един небостъргач за година и половина. Това изисква устойчиво финансиране в продължение на десетилетия. Това, което се случи във филмотеката в последните 3 години, беше поставено началото точно на това, от 2 години Филмотеката има едно устойчиво финансиране, то не е достатъчно, но устойчиво, което е чудо невиждано в нашата история", подчерта Антония Ковачева.

Легендарната творба на режисьора Георги Дюлгеров, дигитално възстановеният филм "Мера според мера", беше представен на приключилия миналата седмица "София филм фест". Публиката видя творбата в съвсем нов вид, с напълно реставрирана картина и звук. 

Кинокласиката на режисьора Георги Дюлгеров по романа на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден" е създадена през 1981 година и е едно от най-мащабните произведения в българското кино.

"Нашите филми, тези, които ние снимахме на лента, с добро качество, няма къде да бъдат видени. Киномашини почти не съществуват, а тези които останаха, са малко и са в окаяно състояние. Затова тази реставрация на филма го връща към оригиналния му вид", каза режисьорът Георги Дюлгеров.

Интервютата и репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26