За намаляване на бърнаут ефекта у българските учители са направени промени в Кодекса на труда, които предвиждат по-ранно пенсиониране на педагозите. Обсъжда се и специална програма за тях, която да ги изпраща всяка година на санаториум.
35% от учителите в Европа са подложени на бърнаут ефекта, докато в България 60% от педагозите са емоционално и интелектуално изпепелени в резултат на хроничния стрес, при който работят. Според КТ „Подкрепа“ трябва да се намали натоварването на учителите след 50-годишна възраст. Единият начин за това е прекатегоризация на учителския труд, а вторият е използване на популярната в ЕС практика за създаване на компенсаторни механизми за съхраняване на учителя.
Много от учителите буквално се разболяват от стреса в училищата и преди Covid-ситуацията и сега, коментира Ваня Янкова от Силистра и подчерта, че учителското съсловие настоява за по-ранно пенсиониране:
„В съвременната обстановка и деца, и родители са много по-нетолерантни към дребни проблеми, които неминуемо възникват в учебния процес и в общуването в училище. Но сега е още по-ескалирало, тъй като колегията е в малко по-напреднала възраст и много от колегите са основателно или не понаплашени доколко в здраве ще успеят да се справят в ситуацията. По-ранното пенсиониране означава съхраняване – психическо, физическо“.
Учителите и сега може да се пенсионират с 3 години по-рано, но по преценка и предложение на работодателя, като пенсията е по-ниска, има възможност за добавка от учителския пенсионен фонд.
Ранното пенсиониране на учителите е една от поправките в Кодекса на труда, който мина на първо четене в парламента, посочи социалният министър Деница Сачева:
„Вероятно до края на този месец той ще бъде факт и тази възможност – ранното пенсиониране да става по преценка на самия педагогически специалист и ще бъде факт още до края на тази година“.
15 са стресогенните фактори, които водят до професионалното прегряване при учителите. Един от тях е бумащината, посочи Николай Неделчев от Сливен:
„Натоварването, най-вече бумащината, в сферата на образованието оказва влияние не само върху по-възрастните, но и на младите колеги. Те току-що завършили, попадат в една обстановка, която е стресираща за документи, които ежедневно трябва да бъдат попълвани, трябва да са изрядни, изискванията са големи. Настояваме, доколкото може, да се изчисти тази бумащина, която ни потиска ежедневно и разбира се да има някакъв що-годе консенсус в обществото по този въпрос“.
Полагаме усилия за намаляване на бумащината, заяви просветният министър Красимир Вълчев. Отпаднаха разпределенията, които учителите трябваше да правят за това към коя дата на кой урок трябва да са и по това подлежаха на проверки от Регионалните управления на образованието.
„Понякога традиционната система, като не може да оцени работата, замества това с контрол върху документ. Това е контрапродуктивно. Затова отменихме тематичните разпределения като задължителни, като форма. Учителите също казват, че най-много ги натоварва поведението и неангажираността на учениците, а в много случаи и подкрепата от страна на техните родители“.
Затова в колективния трудов договор в образованието за догодина е предвидено сключване на споразумение между училищата и родителите, а целта е по-строга дисциплина на учениците и взаимна подкрепа, каза просветният министър.
От КТ „Подкрепа“ настояват да се формира нова национална политика за превенция на бърнаут ефекта у българските учители, посочи президентът на синдиката Димитър Манолов:
„В браншовия колективен трудов договор за образованието за следващата година да се включи и създаването, и реализирането на такава програма, която да таргетира този проблем и по възможност, то разбира се, че няма как да бъде преборен, но да бъде омекотен, да се знае, че го има и да му се обръща внимание по подобаващ начин“.
В момента се преговаря по линия на Националния осигурителен институт учителите над определена възраст всяка година да имат право на санаториум като мярка за емоционално и физическо възстановяване.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Текстът "Българите такива, каквито са" е малък пример за груба историческа спекулация, който обаче трябва да се познава. Брошурата е свидетелство за това как в голямата политика на Великите сили интересите на малките държави нямат никаква стойност . Брошурата "Българите такива, каквито са", издадена в Лондон през 1885 г., е типичен пример за..
Почти два часа продължи лидерската среща в Скопие между премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, които след нея дадоха самостоятелни почти едночасови пресконференции, предава БТА. Според Мицкоски срещата е показала, че няма сближаване на позициите между двете основни партии,..
Германската полиция е разбила мрежа за нелегална имиграция, обвинена в трафик на стотици хора при "нечовешки" условия, като шестима заподозрени са арестувани при обиски в Германия, Румъния и България. Смята се, че заподозрените са вкарали най-малко 560 души на германска територия и повече от 300 мигранти в Румъния, съобщи федералната полиция,..
"Ние даваме неща, които ще отидат в Украйна, но не използваме възможностите да превъоръжим българската армия... Голямо предизвикателство пред новия министър на отбраната и екипа му ще бъде постигането на 2% от БВП за укрепване на отбранителните способности на страната . И досега не сме постигнали това наше решение. Дори и да се постигнат тези..
Вече има назначен заместник министър на отбраната обяви министър Тодор Тагарев. Това е Станимир Георгиев, който е заемал този пост по времето на министър Драгомир Заков в кабинета на Кирил Петков Тагарев ще работи с двама заместник министри. Той коментира, че тепърва ще се преценява каква нова военна помощ ще предостави България на Украйна, като е..
Депутатът от ГЕРБ Даниел Александров, чийто имунитет Софийската градска прокуратура предложи на главния прокурор Иван Гешев да поиска заради данни за сексуално склоняване на непълнолетно момиче, категорично отрече да е замесен в подобно деяние. В изявление пред централата на ГЕРБ Даниел Александров обясни появилата се информация със своя развод: "Всичко..
Заседанието на Народното събрание беше прекратено след скандал между ПП-ДБ и "Възраждане". След като парламентът прие депутатът от ДПС Делян Пеевски да стане член на Комисията по конституционни въпроси, депутатът от ПП Явор Божанков се опита да направи изказване от трибуната. Той обаче беше обграден от представители на "Възраждане" и не му бе дадена..
"Интересно е, че преди пет години вестник "България Днес" и "Евроком" излизат с информация, която никога не е разработена, потвърдена или опровергана, че..
"За мен е Кутията на Пандора. Всякакви идеи ще започнат да се пръкват ." Това заяви в интервю за БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски..
Кабинетът „Денков-Габриел“ не е съюз между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, а решение на извънредна ситуация . Това заяви пред БНР проф. Антоний Тодоров, политолог и..