Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Мария Кьосева с дебютен албум в Германия

"Piano Pentagon" (Клавирен петоъгълник) е заглавието на компактдиска и то обединява многообразие на цветови багри и музикални възприятия от звуковата палитра на петима известни композитори от клавирната литература:

Първи ъгъл: Полифоничен мост - той е между Йохан Себастиан Бах и Феликс Менделсон-Бартолди.
Втори ъгъл: Пеещи клавиши - тук са няколко от песните за пиано на Феликс Менделсон-Бартолди, които и без думи разказват прекрасни и вълнуващи музикални истории.
Трети ъгъл: Поетичен микрокосмос - потапяне в романтичния свят на поета на пианото Фредерик Шопен.
Четвърти ъгъл: Природа - описана с музика в няколко от горските сцени на Робърт Шуман.
Пети ъгъл: Апасионато - буря от емоции, изляти от композиторското перо на Александър Скрябин.

"Разнообразието от музикални идеи и енергии, които се обменят в петте ъгъла, могат да бъдат разглеждани и преживявани поотделно или в отношенията им помежду си." - обяснява концепцията на албума си пианистката.

Мария Кьосева живее и работи в Германия - преподава в консерваторията в Щутгарт, през която самата тя е преминала. Родена е в София, тук е завършила НМУ "Любомир Пипков" и НМА "Проф. Панчо Владигеров", после е продължила обучението си и в Тросинген и в Щутгарт. Така постепенно започва нейната кариера, след като в колекцията й влизат повече от 15 награди от конкурси в Европа и Северна Америка, а поканите за рецитали и фестивални участия я отвеждат в повече от 15 държави и на най-престижни сцени като Карнеги хол в Ню Йорк, Буйка Кайкан в Токио, двореца Лудвигсбург до Щутгарт и др. Свирила е за Холандския национален балет в Амстердам, Щутгартския балет и Кралския балет "Ковънт Гардън" в Лондон. Мария Кьосева e част от екипа и член на журито на конкурса Stage4Kids в Хамбург.

Българката не за първи път има записи на европейския музикален пазар, но това е нейният солов дебют на компактдиск. Албумът "Piano Pentagon", издаден в Германия от Timezone, ще има и разпространение в големите дигитални платформи в интернет.

Всичко най-интересно за концепцията на албума и нейното осъществяване Мария Кьосева разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22