Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата „Гората.бг“ с кампания за опазване на здравето

Никола Рахнев
Снимка: Мая Данчева

От инициативата „Гората.бг“ вече могат да се похвалят с 900 хиляди засадени дръвчета. Помагали са над 200 хиляди участници, половината от тях - деца, залесени са над два милиона квадратни метра площ.

"Здравето е в нашите ръце" е кампания на "Гората.бг", която дари десетки хиляди литри течен сапун и дезинфектанти, както и стотици хиляди ръкавици и други защитни средства на социални домове, болници, общински структури, детски градини, училища.

"Ние - трима души, всеки ден, ден след ден разтоварвахме камиони в един склад, преразпределяхме ги за различни населени места и ги изпращахме отново с куриери, групирани. Беше много поучителна тази кампания за мен, даде ми още един по-дълбок поглед, че има много неща, които трябва да се направят в България", каза в предаването "Нощен хоризонт" Никола Рахнев, създател на инициативата „Гората.бг“.

Горите спират нагряването на земята, подчерта той и обясни:

"Много е лесно да се усети - прибирайки се отнякъде, били сте извън града и влизате в големия град, винаги лятото в града температурата, например в София е с 3-4-5 градуса по-висока, защото се акумулират огромни количества температура".

"Гората.бг" започна преди три години да подготвя детски комплекти за отглеждане на дърво, които представляват саксия, няколко семена, красиво етикетче, подробна инструкция как да се направи. Тази година ще бъдат дарени 100 хиляди такива саксии в училища и детски градини.

Всяка разходка е полезна, когато е сред зеленина, сред гора, защото е установено, че зеленият цвят има успокояващо, релаксиращо действие, каза проф. Вергиния Георгиева, от университета в Кеймбридж.

"Така че, колкото по-дълго време човек се разхожда на открито - един или два часа, особено в хубавите слънчеви дни, това благоприятства върху нервната система и не само, върху бял дроб, особено за хора, които са с белодробни и сърдечни проблеми. Някои, които са били 7-8 часа на работното си място в затворено помещение, една разходка сред природата върши чудеса и не само за белия дроб, но и за тонуса и самочувствието като цяло".

Колкото по-дълго време сме сред природата, толкова повече се връщаме към естествената си среда.

"Аз бих препоръчала коледното дърво, ако е истинско, след това боровите иглички да бъдат събрани и да се прави един естествен тоник за организма, чай от борови иглички и борови връхчета, заедно със сока на един лимон - това е с мощно противогрипно действие и имуностимулиращо", допълни проф. Вергиния Георгиева.

 Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40