Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изчезне ли заливът Болата

Снимка: БГНЕС

Заливът Болата край каварненското село Българево е в риск заради разрушаването на брегоукрепителните съоръжения. 

От години заливът е обект на медийно внимание - не само заради изключителната му природа, която го нареди сред стоте най-красиви заливи в света, но и заради  непрестанните проблеми около статута му на защитена зона, по-късно на резерват

Достъпът до залива беше неколкократно забраняван, въпреки че това е единственият плаж за близките села и спасението им за летния туристически сезон. 

Един от основните проблеми на Болата е компрометираното състояние на брегоукрепителните съоръжения, които са изградени в началото на 80-те години на миналия век и оттогава не са били ремонтирани. Остарялата инфраструктура днес е заплашена от пълно унищожение. 

За да бъдат ремонтирани обаче, брегоукрепителните съоръжения трябва да излязат от обхвата на резервата „Калиакра“, което изисква законодателни промени и твърде много време.

Кметът на близкото село Българево Георги Георгиев коментира, че ако заливът изчезне, няма да настъпи екологична катастрофа, но това ще се отрази пагубно на туризма в община Каварна.

Проблемът е от 2011-2012 година, когато бяха последните много сурови зими, тогава започна и по-осезаемото разрушаване на брегоукрепителните съоръжения, припомня кметът.

Снимка: БГНЕС, 2015 г.

Миналата седмица специалист от „Басейнова дирекция“ във Варна извърши оглед на буните на залива Болата. Преди около три месеца подобна проверка направиха и от Отдел „Геозащита“ към МРРБ. 

След проверката от „Геозащита“ през лятото е изпратен протокол до областния управител на Добрич Красимир Кирилов, в който брегоукрепителните съоръжения са описани като критична инфраструктура, която се нуждае от спешен ремонтТъй като тези буни са собственост на държавата, се предполага, че тя следва да поеме и отговорността по тяхното поддържане.

Буните нямат нужда от козметичен ремонт, а от сериозни грижи, защото в противен случай заливът ще изчезне. Навлизането на морето към сушата крие заплаха и за намиращите се в близост кладенци с вода, от които се захранват околните населени места.  

Непростимо е да оставим да си отиде залив, който е в топ 100 на най-красивите в света, смята Георги Георгиев. Според него няма никаква законова пречка дори и в обхвата на резерват брегоукрепителните съоръжения да бъдат ремонтирани и да не се губи допълнително време по изваждането им от резервата.

Чуйте и звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00