Жители на село Българево, община Каварна, са готови за протести заради статута на един от най-красивите плажове у нас - Болата.
Недоволството им последва акциите на Министерството на туризма, екоинспекцията във Варна и местната полиция и масовото глобяване на шофьори за паркиране около плажа. Болата е част от резерват „Калиакра“ и според закона там не трябва да се плажува, забранен е и достъпът на автомобили.
Глоби от 1 000 до 3 000 лв. са получили плажуващите на Болата при акцията от последните дни. Хората споделят, че никъде няма указателни табели.
"Пристигнаха и ни награбиха. Тези коли спират, защото няма никакви знаци. Как може чужденците, които искаме да идват тук, да четат законите, а да няма едни нормални човешки табели. Да има предупредителна табела, направете един паркинг горе".
Още през 2017 година се заговори Болата да бъде изваден от резерват „Комплекс Калиакра“ и да бъде включен в защитената местност Степите, за да може тази зона от северното Черноморие да бъде поддържана, обезопасена и защитена от застрояване.
„Многократно сме писали до МОСВ, МОСВ ни прехвърлят в МРРБ. Пишем в МРРБ, МРРБ ни прехвърлят в „Пристанищна инфраструктура“ и „Морска администрация“. Така се въртим в един омагьосан кръг“, посочва Георгиев.
Ако се продължава само с репресивни действия, без допълнителна грижа за туристите, ще ги загубим не само за тази година, но и за следващата, категоричен е кметът на Българево.
Как може да искаме от чужденците да познават законите ни, след като няма табели за статута на района, пита Калина Стоилова. „По плажа няма кофи за боклук – най-елементарното. По плажа има фасове, хартии, кучета се разхождат. Такава мръсотия! Буквално трябва да се затвори в условия на пандемия.“
Избралите да прекарат своите летни дни на плажа „Болата“ споделят, че мястото е невероятно красиво, подходящо за семейства с малки деца и много предпочитано заради липсата на строителство и погубена природа. Но и всички са единодушни, че за залива никой не полага никакви грижи. Плажът отива към разруха, разказва посетител, който познава района отдавна.
„На северното Черноморие това е най-хубавият плаж, а за него нищо не се прави. От 30 години тука няма никаква промяна. Тези буни са направени 1963 година, които са ми „набор“. Започват да се рушат и никой нищо не възстановява. Въобще на кой е този плаж? Защо не се изчисти отстрани пътят? Ние сме като едни кози, не можем да се разминем на този път.“
Масовото недоволство тогава е било провокирано от ограничения достъп до плажната ивица с бетонни блокове. През май 2018 година бившият екоминистър Нено Димов подписва заповедта, с която плажът Болата се изважда от резервата Калиакра. Решението се взима в отговор на желанието на местните граждани.
Предложението за изваждането на плажа и на паркинга на нос Калиакра от резервата идва от страна на тогавашния кмет на община Каварна Нина Ставрева. Промяната на статута ще доведе до осигуряването на свободен достъп до плажа и гарантиране на сигурността на хората, които го посещават.
След изваждането от резервата, плажът на един от най-красивите Черноморски заливи трябва да бъде включен в границите на защитена местност Степите. Това ще гарантира, че всякакъв вид строителството ще остане забранено. Миглена Иванова, главен експерт „Защитени територии“ към РИОСВ – Варна, уверява, че по-облекченият режим няма да даде зелена светлина на инвестиционни намерения в местността.
Решението не е окончателно и ще влезе в сила, само ако бъдат приети законодателните промени, тоест народните представители последни ще имат думата. Финализирането на процедурата за изключването на Болата от територията на резерват Калиакра е свързано с промяна в Закона за защитените територии, пояснява Миглена Иванова.
Към настоящия момент Болата все още е територия в резерват. Междувременно от община Каварна настояват за облекчаване на достъпа до плажа. Имат проект за паркинг, но за да бъде осъществен, територията трябва да бъде извадена от резервата. Оказва се че пътят до Болата е опасен, но неговият ремонт също не може да се случи без законодателните промени да станат факт.
Трябва да се ремонтират брегоукрепителните съоръжения, едно от които е почти разрушено, категорична е тя. „Малки деца се движат, нещата ще излязат извън контрол.“
Балтаджиева описа в предаването "Хоризонт до обед" безсилието на общинската администрация да ремонтира или да укрепи пътя, който вече почти изчезва. „По този път аз не мога и пиронче да сложа, камо ли дъсчица или цимент. Нямам право. Попадайки, дали в резерват или в сипеи, няма да може да бъде ремонтиран. Започва да изчезва. Глобите на юридическите лица са още по-солени от глобите на физическите.“
Болата е един от трите плажа у нас, които попадат на територията на природни резервати, отбеляза Василка Танева, дирекция „Контрол на концесионната дейност“ в Министерство на туризма. Тези плажове не могат да бъдат отдавани на концесия или под наем, а Министерството на туризма управлява морските плажове именно чрез тези две правни форми, допълни тя.
Като неохраняем този плаж не може да бъде стопанисван, за него важат редица забрани по Закона за защитените територии, а промени в този закон засега не са направени. Паркирането на територията на всички морски плажове в България е забранено по Закона за устройството на черноморското крайбрежие, припомни още експертът.
Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем - интервюто на Мария..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...