„Влязох като доброволец в отделението с болни с коронавирус не само заради кадровия дефицит, но и заради не дотам добрата координация между работещите в самото отделение“. Това разказа в „Преди всички“ проф. Петър Петров, директор на МБАЛ „Свети Мина“ в Пловдив. Професорът е гинеколог по специалност, но посочи, че преди специалността всички са лекари.
Covid отделението е разкрито още от началото на юли, в момента в него има 12 пациенти.
„Разполагаме с най-много 30 легла за такива болни, но ако всички не са в най-тежка фаза“, посочи директорът доброволец.
„Притиснати от кадровия дефицит, ние се принудихме да вземем колеги от други наши отделения. Така че, ако имахме постоянни екипи, щеше да е по-лесно и по-добре организирано. Но те запълват графиците си от другите отделения и координацията е доста трудна“.
Д-р Петров заяви, че имат нужда от още лекари трима на пълен щат и още шест сестри. Санитари засега имат. Имат обаче и напуснал колега заради „прегаряне“ в Covid отделението.
„Силно се надявам доброволци сестри или медици да дойдат и да ни помогнат“.
Проф. Петров посочи, че са определени да лекуват леки и средно тежки пациенти:
„Но възможност за интензивно лечение на апаратна вентилация на такива пациенти нямаме, препращаме ги към други лечебни заведения. Имаме само едни дарен респиратор. С оглед на новите изисквания на Щаба за интубация можем да изпращаме към други болници само доказан за вентилация“.
Проф. Петър Петров обърна внимание, че самият процес на преместване на толкова болен пациент е доста труден, но хубавото е, че имат добра комуникация с останалите болници.
„Пациенти с други заболявания не сме връщали, но пациентопотокът спадна с 20 на сто заради страха от зараза“.
Интервюто с проф. Петър Петров можете да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Няма саботаж, това си е обикновена некадърност, каза Явор Божанков в интервю пред БНР. Така той определи отлагането на внасяне на проекта за..