Свидетели сме на сериозни размествания на медийния пазар, които се случват почти по едно и също време - най-вече в полето на телевизиите, но и на радиопазара. Преди седмица беше финализирана сделката за придобиването на собствеността на Би Ти Ви от чешкия милиардер Петр Келнер, а "Нова броудкастинг груп" в същото време стана собственик на още три телевизии и четири радиостанции.
Междувременно и при печатните издания има промени - справка в Търговския регистър показва, че дружеството „Телеграф медиа“, доскорошен издател на едноименния вестник и на други издания, е в ликвидация. Медийните експерти са категорични, че собствеността на медиите никога не е била и няма да бъде невинен въпрос. Още повече, на фона на критиките към България в първия доклад за върховенството на закона.
Преди броени дни станахме свидетели на ключови сделки на медийния пазар у нас. През септември "Нова Броудкастинг груп" на братята Кирил и Георги Домусчиеви заяви намеренията си да придобие медийните активи на "Бест съксес инвестмънт" ЕООД, и с одобрението на Комисията за защита на конкуренцията, сделката беше финализирана през октомври. Така групата вече е собственик на още 3 телевизии и 4 радиостанции, сред които Канал 3 и радиата "Витоша" и "Веселина". По-рано групата придоби и 100 процента от онлайн групата сайтове Нет инфо.
Отдавна в медийното пространство вървят упорито слухове, че тече процедура или поне преговори, за евентуалната продажба на "Нова броудкастинг груп" на "Юнайтед груп", която стана собственик на БТК.
Стана ясно, че Еврокомисията разреши Петр Келнер чрез неговия фонд "Пи Пи Еф груп" да придобие "Сентръл юропиън медия ентърпрайсиз", собственик на Би Ти Ви медия груп. Продажбата се финализира точно една година след обявяването на сделката. Фондът на чешкия милиардер е собственик и на основни телевизионни канали в още четири държави, както и на телекома "Теленор" у нас.
Според медийния експерт Георги Лозанов сме в интересна ситуация, която ясно показва, че у нас в момента вървят два интензивно противоположни процеса. Единият е доста стар, вече има история и е свързан с оттеглянето на големи чужди инвеститори, като се започне още от ВАЦ и Мърдок и замяната им с местни капитали:
"Капитали, натрупани през годините на прехода. Последната такава инвестиция е на братя Домусчиеви, които купиха Нова телевизия. ... Част от протестите, които в момента вървят в страната, са свързани с медиите. Критични са бележките към медиите и в доклада на ЕК. От идеологията на капиталите започва да зависи идеологията на медията и медийната политика".
Според Лозанов чуждестранните инвеститори са се интересували предимно от печалбата и изрази очакване чешкият милиардер Келнер да върне този модел.
От последните дни има и промени в полето на печатните издания - дружеството „Телеграф медиа“ ЕООД, свързвано неофициално с депутата от ДПС Делян Пеевски, е в ликвидация. Доскоро то беше издател на едноименния вестник, на всекидневника "Монитор", седмичника "Политика" и други. В редакционното каре на „Телеграф“ като издател е посочен вестник "Телеграф":
"Пеевски е и пряко много пъти споменаван, а и непряко - във връзка с концентрации, а и с неговото влияние върху съдържанието и корпоративни обвързаности. Той изглежда иска да прекрои образа си на собственик".
Доцентът по журналистика от Великотърновския университет Иво Инджов смята, че медийните трансформации от последните дни у нас се реализират в момент, когато медийният пазар в България се намира в криза:
"Българският медиен пазар е много малък и не може да изпълнява функциите си да бъде солидна основа за развитие на пазарно ориентирани медии, като гарантира тяхната автономия".
Според доц. Инджов при основните трансформации, които се случват в телевизиите, ключовата дума е „окрупняване“, за което ясен пример е случващото се с разширеното вече портфолио на "Нова броудкастинг груп".
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...