На 28 август 2020 г., далеч от родината, си отиде от този свят голямата българска балерина Цвета Джумалиева. Въпреки че от 1979 г. тя преподаваше балетно изкуство в Италия и не участваше в нашия театрален афиш, сигурно има почитатели, които си спомнят нейните героини в спектаклите на Софийския национален балет: Аврора от „Спящата красавица“, Маша от „Лешникотрошачката“, Кити от „Дон Кихот“, Жизел от едноименния балет, Пепеляшка от балета на Прокофиев, Демна от „Нестинарка“ и още много, много други централни роли. Нейните изпълнения бяха майсторски, превъплъщаваше се и в комични, и в лирични, и в силно драматични роли с лекота, работеше с професионализъм и в търсене на перфектността.
Цвета Джумалиева е родена през 1938 г. в род, дал на България такива личности като художника Николай Павлович и политика Васил Радославов. За първите си впечатления от балетното изкуство и първите си учители разказва в интервю самата Джумалиева в запис, съхраняван в Златния фонд на БНР, който можете да чуете в зруковия файл.
Цвета Джумалиева дебютира на сцена през 1959 г. като Аврора от „Спящата красавица“ на Чайковски в спектакъл на балета на Софийската опера. Постепенно репертоара и обхваща централните роли от класически и съвремени балети - в него влизат и “Каменното цвете" от Прокофиев, и “Дървеният принц" от Барток, “Петрушка“ от Стравински, а нов етап в кариерата й са участието в постановките на Иржи Немечек на „Съвест Хирошима“ на Букови и „Рапсодия в синьо“ на Гершуин. От 1973 г. Джумалиева преподава класически балет в Държавното хореографско училище в София. Гостува с голям успех като солистка на театрите в Италия, Испания, СССР, Франция, Австрия, Египет и др. Удостоена е с наградата „Виоти“ за класически танц. Сезонът 1966/67 е солистка на Комише опер - Берлин, снима се в няколко телевизионни филми-балети. От 1979 г. е преподавател във Филхармоничната академия в град Месина, където възпитава поколения италиански балерини и балетисти, а след пенсионирането си основа частно балетно училище.
В Световния ден на балета - 29 октомври - да си спомним за незабравимата Цвета Джумалиева.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..