Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на Черно море

| обновено на 31.10.20 в 13:27
Снимка: БГНЕС

Човешкото въздействие и климатичните промени излагат на риск черноморските рибни запаси, а процесите на влошаване на екосистемата могат да станат необратими. За негативната тенденция алармират еколозите от Световния фонд за дивата природа и учените от БАН, а повод за коментара им е Международният ден на Черно море.

Оценка на стопанските ценни видове риби показва, че нито един от тях не е в добро състояние, коментира д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН:

„Това не означава, че рибата изчезва. Напротив, ако сравним, примерно, с периода през 60-те години, когато се е случвала екологична криза в самото Черно море, в момента ние имаме период на възстановяване“.

Процес, който е възпрепятстван от пластмасовите отпадъци, отложени по морското дъно и плажовете:

„Дребни частици, които оказват изключително негативно влияние върху хранителния спектър на рибите много често води до загуба на техния живот“, както и от глобалното затопляне.

„С увеличаване на температурата плодовитостта на рибите започва да се изменя, като може да се наблюдава да не оставят поколение след себе си“, посочва Бекова.

От видовете растения и животни, които обитават Средиземноморския басейн, у нас се срещат по-малко от 10% , коментира д-р Бекова:

„Нашето море под 150-тия метър е мъртво. Оттам надолу кислород липсва“.

И допълва:

„Да се финансира много повече в този тип научна разработка, научните работници, това са хората, които може да кажат как евентуално ние можем да помогнем, за да продължим положителната тенденция на възстановяване на Черно море“.

Днес - в последния ден на октомври, се отбелязва и Международният ден на Черно море, припомнят от Министерството на околната среда и водите. България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна потвърдиха ангажимента за възстановяване и опазване на морската  среда с вчерашния онлайн форум под наслов „Заедно за по-синьо Черно море“.

Българският еврокомисар Мария Габриел обяви създаването на мрежа от млади посланици на Черно море в онлайн конференция с наслов „Научни изследвания и иновации в Черно море“.

Тя открои конкретни мерки в подкрепа на млади изследователи и таланти, които да работят както е мрежата за Атлантическия океан.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14

Джорджеску: Румъния е добре в НАТО и ЕС, но ще преговаряме в наша полза

В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..

публикувано на 01.12.24 в 04:34

БНБ: Основният лихвен процент спада до 3.04% през декември

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка.  Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите.  Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 30.11.24 в 21:48

Жертви на остров Лимнос след силните дъждове

Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата и наводни всичко, съобщават местните власти. В готовност за евакуация поради високото ниво на..

публикувано на 30.11.24 в 21:44
Регионалният премиер на Валенсия Карлос Масон по време на посещението в град Елиана - 10 ноември 2024 г.

Хиляди хора поискаха на протест оставката на премиера на провинция Валенсия

Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с последствията.  Властта във Валенсия е морално и етично неспособна да ръководи възстановяването на..

публикувано на 30.11.24 в 21:30