Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европа - тенис кортът в 5G съревнованието между САЩ и Китай

Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ бдят за сигурността на безжичната мрежа в Европа. Това трябва да осигури спокойствие при навлизането на 5G технологиите. Посланието често може да бъде чуто от Вашингтон. В началото на седмицата стана част и от дневния ред в България. Помощник държавният секретар Кийт Крак беше в София за подписването на меморандум за включване на страна ти към инициативата „Чиста мрежа“, в която членуват повечето от страните в НАТО.

„Европа е нещо като тенис корт в това съревнование, при това корт в задния двор. Истината е, че Европа трябва да намери своето място и да използва всички възможности, за да се позиционира правилно“. Това каза Тим Рюлинг от Шведския институт за международни отношения.

Той е убеден, че безжичните технологии от пето поколение са не само фронтова линия между Съединените щати и Китай, но и основата на следващата икономическа революция.

„5G технологията ще обогати възможностите за свързаността на много устройства - в домовете ни, когато говорим за здравни грижи. Например, ако имаме пейсмейкър, е важно да има данни за състоянието ни постоянно. Също така тази технология ще помогне подобряването на мобилността, като има връзка с колите, които шофираме. В света на машиностроенето пробивът ще бъде невероятен“.

От Мериленд проф. Ашутош Дута, част от екипа на Института на инженерите по електротехника и електроника и от преподавателския състав в университета „Джонс Хопкинс”, обръща сериозно внимание върху сигурността на 5G.

Но преди това един ключов въпрос, често задаван от противниците на петото поколение мрежова свързаност - какви опасности за здравето ни крие 5G?

„Мисля, че ние трябва да погледнем от научна гледна точка към този въпрос. Хората намират най-различни публикации. Организацията, която представлявам, също се занимава с този въпрос. Самият аз съм чел доста доклади по темата - в някои от тях се описват определени открития, а други оборват същите тези открития.

Ако настоявате за специфичен отговор от мен, той ще е - следете научните публикации. Няма категоричен отговор на този въпрос. Някои хора си позволяват да използват, не бих го нарекъл „фалшиви новини”, но не достатъчно аргументирани тези. В същото време първоначално се появиха доклади, че 5G мрежата ще бъде изключително полезна за хората, но последваха и други научни доклади, според които „вълните” преминават през човешкото тяло. Бих ви предложил да не вярвате сляпо на всичко, което четете по въпроса. Когато имате съмнение, наистина се обърнете към научната общност и то към специалисти от сферата, която ви интересува.

Проф. Ашутош Дута е категоричен, че инициативата „Чиста мрежа” е ключов елемент от сигурността и приветства факта, че не само България, но и други страни от Европейския съюз членуват в нея.

Опасността от китайските технологии ли идва, или това е преекспонирано политическо схващане?

„Сигурността е важна, изключително важна. Преминаването от 4G към 5G поставя няколко въпроса, които аз наричам „стълбове на сигурността”. С преминаването към новото поколение безжична мрежа ние добавяме много елементи и функционалности в нашите „облачни” технологии, което има и своята инфраструктурна обезпеченост. Също така се надгражда начинът, по който устройствата комуникират помежду си.

Всичко това е добавена стойност, който получавате, но тя идва и с допълнителен риск за сигурността. За да отговоря конкретно на въпроса ви, ще се обърна към риска, който идва по линията на доставка. Уязвимости има по всяка точка от доставката на 5G комуникацията - от инфраструктурата до устройствата и приложенията, които ползваме, както и виртуалното пространство, в което съхраняваме съдържание. Това простичко означава, че с навлизането на новото поколение безжична обезпеченост ще трябва да повишим значително сигурността по всички точки на доставка от софтуерна и хардуерна гледна точка. Необходим е и много по-сериозен контрол на сигурността.

В такъв случай - трябва ли да има забрана за технологиите на китайските компании, особено „Хуауей”?

В много държави има компании от сектора, не е само „Хуауей”. Има ги и „Ериксон” например. Мога да изброя много други производители на оборудване и то не е само на персонални компютри или мобилни телефони. Става дума за много голяма палитра от техника и най-важното - чипове. Всяка държава избира не само инфраструктурната обезпеченост на доставчика, но и как да осигури мрежата. Важно е да има непрекъснат мониторинг на сигурността. Заплахите са на всяка крачка.

Проф. Дута признава, че има политически измерения на въпроса, но предпочита да се придържа към експертните теми. Тим Рюлинг:

„Един общ аргумент, който винаги е представян в подкрепа на забраната на „Хуауей“, е, че по този начин се връзват ръцете на китайския шпионаж и ще се предпазим от възможността в един хубав ден Китай просто да ни спре 5G мрежата. Всъщност, това са две много основателни причини за притеснение. Проблемът е, че чрез забраната на тази компания, не се елиминира вероятността са сбъдването на някои от нашите страхове.

От политическа гледна точка вече можем да видим, че Китай използва мрежовата зависимост за постигането на своите цели. Пекин отправя заплахи и решава проблеми чрез доставката на качествена услуга или нарушаването й. Ето защо е напълно разумно да бъдем подозрителни към държава, която дори не е съюзник на Европейския съюз в НАТО“.

В такъв случай не залитаме ли твърде сериозно към другата страна на тази технологична война - Вашингтон?

Не бих се съгласил, че влиянието на Съединените щати в Европа се увеличава. Факт е, че то става много по-видно. Искам обаче да подчертая, че няма да бъдат американски доставчиците 5G в Европа, а ще бъдат „Ериксон” и „Нокия” - две изцяло европейски компании.

Говорим за технологична война по оста Вашингтон - Пекин, но каква е ролята й по другата конфронтнационна линия - търговията, където Европа има доста сериозно присъствие?

Войната за 5G е изключително важна. От една страна тя е част от търговската война, от друга - се води самостоятелно. Търговската война е нещо, което администрацията на президента Доналд Тръмп започна, защото искаше да намали зависимостта на Съединените щати от Китай и в същото време на увеличи натиска върху Пекин, с което да го накара да промени икономическия си курс. Важността на 5G за свързаността го прави част от търговската война.

Но въпросът отива далеч отвъд нея и навлиза в сферата на сигурността на мрежата. За да ме разберете правилно, въпросът е кой ще бъде следващият папа? Не е просто натискът върху Китай, а борбата за влияние върху бъдещето дигитално развитие, новата индустриална революция и икономиката на бъдещето в глобален мащаб.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спират покупките на чужда валута на вътрешния пазар в Русия

От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар.  В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..

публикувано на 28.11.24 в 10:27

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:26

Протест срещу застрояването на зелени площи и ремонта на улица "Опълченска"

Жители на два столични квартала излязоха на пореден протест срещу застрояването на зелените площи в града и ремонта на улица "Опълченска". Жители на кв. "Изток" настояват за среща с кмета на София и с председателя на общинския съвет.

публикувано на 28.11.24 в 10:12

От 30 ноември до 31 декември: Родителите могат да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок..

публикувано на 28.11.24 в 10:09

Висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса

Гърция поддържа висока степен на заетост на терминала за втечнен газ до остров Ревитуса, до който и България има достъп. Гръцкият газов оператор ДЕСФА съобщава за засилен интерес към терминала за съхранение и обработка на втечнен газ до Ревитуса. До него има достъп и България за получаване на синьо гориво при необходимост. За това има..

публикувано на 28.11.24 в 10:06

Без номинация за председател на ВАС на първото заседание на Пленума на ВСС

Без номинация за председател на Върховния административен съд  на първото заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет , на което могат да бъдат внасяни предложения. Процедурата е втора, след като първата се провали именно заради липса на номинации. Предложения ще могат да се правят до 19 декември, а изборът, ако има кандидати, ще..

публикувано на 28.11.24 в 10:01

Фестивалът "Вятър - птици - море" предстои през уикенда в Шабла

Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът "Вятър - птици - море" , който е част от проекта "Шабла и птиците". Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото "Фестивал на хвърчилата".  Името на фестивала "Вятър - птици -..

публикувано на 28.11.24 в 09:51