Определението „Малката Виена" подсказва, че архитектурният стил на града е по-близък до европейския, отколкото до типично българския възрожденски стил.
Богатото културно наследство обаче изисква много грижи и пари. Затова и всеки, който се захване с реставрация на някой от великолепните архитектурни образци, заслужава почит.
Случва се обаче тъкмо обратното - държавата в лицето на институциите си прави всичко възможно, за да спъва и бави работата, с огромното си оръжие - бюрокрация, заредена с безразличие.
Според Закона за културното наследство всеки документ, касаещ реконструкция или реставрация на сграда паметник на културата, трябва да се съгласува с Министерството на културата, пояснява инж. Иван Иванов, който има амбицията с фондацията си да съживява стари сгради в Русе.
Новият му проект е свързан със сградата на ул."Рила" 10, позната на повечето хора като старите адвокатски кантори. Всъщност сградата е построена през 1907 година за Доходно здание от големия фабрикант Сабетай Леон Бениеш.
След като купува сградата от наследниците, инж. Иванов води съдебно дело за делба с държавата, което приключва в срок. Започват обаче мъките му с Министерството на културата. Само промяната на Подробния устройствен план го забавя с шест месеца. Заради това, че архитектурните проекти се бавят повече от година, са подготвили проект за аварийно укрепване, пояснява инж. Иванов. „За да има фронт за работа тази година и следващата година.“
Иван Иванов се позовава на текст от Закона за културното наследство, посветен на спешните аварийни ремонти и пита за какъв авариен ремонт можем да говорим, когато е внесъл проекта си през март, а още нищо не е получил. „Писал съм до Банов (министърът на културата - бел. ред.), никой не ми отговаря и проекта не го утвърждават.“
Националният институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) приема проектите, парафира ги в четиримесечен срок, след което те отиват в Министерство на културата, където също се чака 4 месеца Дирекция „Културно наследство“ да ги одобри, описва административните пътища инж. Иван Иванов.
„Говорим за аварийна работа. Сградата е застрашена от срутване“, коментира той и показва документите от март и април, с които е поискал разрешения за аварийните ремонти, защото „с това нещо се бърза и е спешно“.
Сградата е застрашена от срутване от години. Нещо повече - самото Министерство на културата през 2014 година издава предписание да се направи авариен ремонт.
НИНКН с месеци не отговаря на телефоните, оплаква се още русенският инженер. И пита – с какво институтът и министерството, призвани да опазват културното наследство, помагат. „Те само пречат“, констатира Иванов.
Чиновниците пречат на усилията на инж. Иван Иванов със собствени средства да върне блясъка на двуетажното здание, в което е имало пет магазина, два салона, седем стаи и пристройки в двора. Фабрикантът Сабетай Леон Бениеш е един от първостроителите на Русе, затова и плановете са сградата да се превърне в бутиков хотел, който ще носи неговото име - хотел „Бениеш".
От Министерството на културата съобщават, че становището на ведомството по казуса със сградата на Сабетай Леон Бениеш е издадено на 23 октомври и предстои заедно с графичната документация да бъде изпратено в Националния институт за недвижимото културно наследство.
Още за този казус - в звуковия файл.Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..
Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..