„Голяма част от общинските лечебни заведения, тип общинска собственост, най-вероятно няма да могат да подпишат договори с Националната здравноосигурителна каса. При нас разпадът е неминуем. В момента само изпълняваме, не се справяме. Подадени оставки, напуснали сестри и лекари. Догодина ще стане така, че ако епидемията отмине, тогава няма да можем да окомплектоваме кадрово болниците“. За това алармира пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници.
По думите му стриктните мерки от пролетта са били само „увертюрата на едно представление, което сега се разгръща с пълна сила“:
„Това накара хората сега да не вярват. Българинът е такъв по природа. Българинът е много пъти лъган и когато за пореден го излъжеш или му кажеш нещо преувеличено, той вече не вярва и не се пази“.
Д-р Тотев не приема предложението всички болници да бъдат „мръсни“, защото не всички могат да реагират с адекватно Covid лечение, тъй като „кревати и помещения имаме, но нямаме хора, които да лекуват“:
„Как досега не можехме пневмония да лекуваме, а вече ще можем да лекуваме Covid. То е нонсенс. България е държава на парадоксите и това доведе до отлив на лекарите, защото те нямат сигурност“.
В предаването „Неделя 150“ д-р Тотев припомни, че общинските болници са най-нежеланите за местоназначение:
„И докато колегите се натискат да работят в частните болници, ние ги молим да дойдат при нас. Когато вкараш един човек, свикнал да лекува една патология, в едно Covid отделение, коренно различно като начин на работа, този човек или остава и се заразява, или напуска. Целият алгоритъм в болницата започва да страда и я повлича надолу“.
Д-р Неделчо Тотев анонсира, че предстои целият Управителен съвет на Сдружението да подаде оставка:
„Законът за лечебните заведения е променен така, че лечебните заведения като търговски дружества отиваме към Закона за публичните предприятия и там ръководните тела не могат да работят в собствените си предприятия, тоест, ако остана на поста, не мога да съм лекар“.
Интервюто с д-р Неделчо Тотев можете да чуете в звуковия файл.
Отбелязваме 115-ет години от обявяването на Независимостта на България. На 22 септември 1908 година в църквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново к няз Фердинанд прочита манифеста, с който България е обявена за независимо царство. За събитията и историческата значимост на този политически акт специален гост в "Нощен Хоризонт" е доц...
Учителят по история от Средното училище "Д-р Петър Берон" в Свиленград Димитър Гилев преподава на учениците си с четническа униформа . Той търси нов начин да преподава увлекателно, за да накара децата да не подражават на чужди герои, а на българските. Според него Независимостта е най-забравеният ни празник: "В четническа униформа и хайдушки..
Около 100 хиляди българи имат деменция – данните са от проучване, направено преди 11 години, а най-много от тези хора страдат от болестта на Алцхаймер. Смята се, че още толкова са в най-ранната фаза на заболяването, при която няма симптоми. Основен рисков фактор е възрастта, затова се очаква увеличаване на броя на хората с деменция поради..
Самоцелното създаване на разследващи органи е задача, която на практика трудно може да бъде реализирана и няма да доведе до нищо добро. Това мнение изказа пред БНР Веселин Вучков, бивш министър на вътрешните работи, бивш депутат от ГЕРБ, сега преподавател по национална сигурност в НБУ. "Няма да бъдат трима членовете на тази нова..
" Сънят в училищна възраст е от фундаментално значение за учебния процес и това да се неглижира е, меко казано, глупаво ." Тази позиция изрази в интервю за БНР д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня. "Това означава директно недоспиване и сънливост . Особено за хората в тийнейджърска възраст. Изглежда се недоглежда, че..
" По точка 1 ние ще се подпишем, че наистина водим преговори и то не отсега." Това декларира министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред БНР след снощните тричасови преговори с протестиращите земеделци и изчаквателната им позиция до подписването на меморандум с правителството по техните 5 искания. Земеделците спират протеста в..
Социологическо проучване на профила на гражданите на трети страни, търсещи международна и получили временна закрила в България , беше представено днес. Във фокуса са украинските бежанци, а според данните институциите у нас знаят твърде малко за тези хора – с какво образование са, какъв е здравният им статус, искат ли да продължат да живеят в..
Социологът Андрей Райчев обясни пред БНР, че докато трае войната в Украйна, България ще е в изкуствено положение. "Не може да искаме да живеем така,..
По-често трябва да си припомняме Деня на независимостта или Съдинението, защото те ни показват, че независимо от всичко, можем и сами. Днес се..
Отец Никанор от Гигинския манастир призова Светия синод у нас да опровергае "лъжеученията и еретическите постановки", оправдаващи войната в Украйна,..