Рубриката „Отвъд Хоризонта” тази седмица е посветена изборите за президент в Съединените щати, но през погледа на различните прослойки в американското общество. Кой гласува за Доналд Тръмп и кой за Джо Байдън?
Американците отидоха до урните мотивирани от расовите въпроси, политиките за имиграцията, състоянието на икономиката и справянето с пандемията. Отвъд резултатите и статистиката в центъра на вниманието всъщност са хората, които ще са най-засегнати от тези избори.
Една група от тях са имигрантите.
„Администрацията на Тръмп допусна хиляди деца да бъдат разделени от семействата им заради отказани програми за визи. Беше унищожена и системата за осигуряване на убежище и в резултат десетки хиляди уязвими мигранти са хванати в капан на границата между Мексико и Съединените щати, в някои от най-опасните градове в цели свят”, твърди Ерика Пинеро, която работи в Тихуана, Мексико, в неправителствена организация, осигуряваща безвъзмездна правна помощ на мигранти.
Не всички обаче са недоволни. Татяна Пеня от Републиканската партия в Южен Финикс, Аризона:
„Президентът Тръмп никога не е наричал всички латиноси или имигранти изнасилвачи и убийци. Когато чух изказването му, си помислих, че казва истината. Защото ние самите виждаме и чуваме по испаноговорящите медии репортажите за мнозината убити, изнасилени или тормозени, влизайки нелегално. Много често те са част от престъпни картели, които от своя страна разрушават Латинска Америка. Латино общността процъфтява, имаме най-ниските нива на безработица, откакто се води статистика”.
Едно от предизборните обещания на Тръмп преди четири години беше изграждането на възпираща мигрантите стена по границата с Мексико. Към момента тя е издигната по протежение на 400 километра от общо 3100 километра граница. В Аризона бившият рейнджър, напуснал заради неодобрението си към Тръмп - Лейкън Джордол, документира как строежа ѝ вреди на околната среда и по-специално на кактусите Сагуаро – символ на Аризона, които биват безжалостно изсичани в пустинята. А по принцип това е наказуемо със затвор:
„Не само че тези растения са красиви и незаменими, но осигуряват местообитание на птици и гризачи. Те стабилизират почвата. Служат по различни начини на екосистемата. Ако продължаваме да унищожаваме нещата, които поддържат живота, е само въпрос на време, докато всичко се срине”.
Тази година Съединените щати бяха обхванати от масови протести за расово равноправие след убийството при полицейско задържане на невъоръжения афроамериканец Джордж Флойд. Стотици хиляди изразиха тъга и гняв по улиците. Куаме Роуз – социален активист и писател от Балтимор, една от горещите точки по време на протестите за расово равноправие, обобщи:
„Няма нищо вълнуващо в кандидатурата на Джо Байдън. На тези избори не мисля, че хората гласуваха „за” Джо Байдън, а по-скоро "против" Доналд Тръмп. Преди четири години белите бяха шокирани, че расист бил в Белия дом, сякаш това не се случва през последните 400 години”.
Друга малцинствена група, която и на тези избори остана на заден план, са хората с увреждания. Рачита Син – координатор комуникации на Американската асоциация на хората с увреждания:
„Въпреки че е най-голямата малцинствена група, хората с увреждания често са пренебрегвани. Ние имаме достатъчно гласове, за да обърнем резултата, но много препятствия стоят пред нас. Кандидатите за президент не вземат предвид нуждите ни, докато провеждат кампаниите си и не мислят за тях, докато осъществяват политиките си. Така обаче не се създава справедлива система, при която се отчитат и чуват всички гласове”.
Доналд Тръмп несъмнено беше фаворитът на земеделците в Съединените щати. Той им отпусна 12 милиарда долара през 2018-а по време на търговската война с Китай, 16 милиарда през 2019-а и още 19 милиарда тази година. Дейв Дейниълс – млекопроизводител от Уисконсин, сподели:
„Мисля, че има повече хора по средата, но по-шумните са вляво или вдясно. И те заглушават онези в средата и техния глас как биха искали да се управлява тази страна. Предизвикателство е, защото изглежда, че махалото се люлее от едната крайност в другата. А аз бих искал да остане по-дълго по средата, за да бъдат хората по-щастливи”.
Две неразривно свързани теми са пандемията и икономиката, която вървеше нагоре и беше основен коз на Тръмп преди появата на Covid-19. В края на юли администрацията на Тръмп осигури помощ за икономиката на стойност 2,7 трилиона долара. Въпреки това икономическият срив беше най-лошия за последните 75 години.
Средната класа в лицето на Стив и Доди Бел - бизнесмени от Аризона, приемаше Тръмп като успешен предприемач, който ще осигури икономически постижения:
„Мисля, че той подкрепя предприятията и разбира бизнеса. Като собственици на такъв, ние искаме да видим на поста някой, който разбира нашите проблеми”. „Преди Covid работихме на 100 процента, икономиката беше добре. Невероятно е как Covid промени Америка и света”.
Относно подхода на Тръмп към пандемията Доди Бел смята:
„Само правилни решения ли е правил? Вероятно не. Направил ли е някои добри решение? Да. Независимо кой е на поста, не мисля, че може да се съди, тъй като нищо подобно не се е случвало преди”.
Медицинската сестра Кейти Пантифекс от щата Мичиган, където победител е Бейдън, който тя подкрепи, иска управниците във Вашингтон да приемат опасността по-сериозно:
„Бих искала хората да вярват повече на здравните работници. Но съм срещала и колеги от различни части на страната, които смятат, че Covidе просто като грип, но това, което ние виждаме е, че не е така. Така че трудности и несъгласия има дори сред образованите в медицината”.
Носенето на предпазна маска се превърна в политически символ в една разделена страна. Много републиканци отказват да ги носят, докато демократите са „за” тях. Тръмп се появи за първи път с маска едва през юли.
Медицинската сестра от Уисконсин Ким Дейниълс, дългогодишна републиканка, отхвърля идеята за задължително носене на маски:
„Всеки трябва да реши само за себе си дали да ги носи и кога. Това е Америка и не можем да принуждаваме хората да правят нещо насила. Само се надяваме да вземат правилното решение”.
На президентските избори освен за държавен глава се проведе и пряк вот за Камарата на представителите, където мнозинството на демократите ще намалее, а също и за една трета от местата в Сената, където републиканците по всяка вероятност ще запазят минималното си мнозинство.
Стив Бел от Аризона и виждането му за Съединените щати и света независимо кой е на президентския пост:
„Едно от нещата, които ме правят горд, че съм американец, е, че помагаме на хората по света. Понякога ни приемат като хулигани, но мисля, че Америка е добра за света. Знам, че има сили, които биха искали това да се промени, но се надявам Съединените щаги да останат лидер в света”.
Министърът на транспорта на Сърбия Горан Весич заяви в понеделник, че ще подаде оставка заради срутването на козирка на железопътна гара в Нови Сад през миналата седмица, което причини смъртта на 14 души и рани трима други, предаде Ройтерс. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 "Утре ще подам..
Това ще бъде решаваща седмица за съдбата на правителството в Германия. Трите коалиционни партии от седмици демонстрират пълен разнобой по важни теми като бюджета и изход от настоящата икономическа криза. В сряда вечерта ще се проведе заключителният разговор на триото лидери на правителството и тогава ще стане ясно дали кабинетът ще удържи..
В италианската област Лигурия се проведе протестно шествие с митинг в Генуа на пенсионерите срещу бюджетната програма на правителството и понижената покупателна способност съобразно инфлацията. Протестът се проведе под надслов "Покупателната способност изтощава тези, които я нямат" – израз на бившия голям италиански политик Джулио Андреаоти...
Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Церемонията по връчването на отличията се състоя тази вечер в НДК. Наградите се раздават вече 10 години в няколко категории. Призът за детска литература е за "Кръстьо: Частен детектив в Долната земя" от Юлия Спиридонова. В..
Британският премиер Киър Стармър се закани да използва тактики за борба с тероризма, за да спре бандите за трафик на хора и обяви допълнителни 75 милиона паунда за граничната полиция на Обединеното кралство. Той заяви това в реч на срещата на върха на Интерпол в Глазгоу. В своята реч премиерът заяви, че новото Командване за гранична..
Кандидатката за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева ще бъде изслушана утре в комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент. На представянето ѝ е поканена и комисията по култура. Според регламента, Захариева ще направи обръщение пред евродепутатите в рамките на 15..
Министерството на вътрешните работи излезе с доклад за дейността си по организацията на предсрочния вот на 27 октомври. 128 досъдебни производства са образувани до края на октомври за нарушаването на изборното законодателство, з адържани са 73 души, с е казва в доклада. От документа става ясно, че до 31 октомври в МВР са постъпили 984 сигнала за..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..