Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият режим за кладенците - водни войни и понижаване на нивото на подземните води

Снимка: БГНЕС

Предлаганите промени в Закона за водите, с които без разрешителен режим регистрирани земеделски производители ще могат да сондират и изграждат кладенци и ползват безплатна вода до 50 кубика ще доведе до анархия и водни войни. За това предупреди пред БНР инж. Димитър Куманов от Риболовен клуб „Балканка”.

Предложенията бяха разгледани в Комисията по земеделие в парламента, предстои разглеждане и в Комисията по околна среда и води. 

„Ще внесем жалба до Главна дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия, ако това бъде прието“, съобщи Куманов. В момента дори за кладенците с разрешена консумация до 10 кубика вода на ден България има проблем с ЕК, тъй като и това не отговаря на Рамковата директива за водите, уточни той.

МОСВ се е концентрирало върху подземните води, но всеки от регистрираните земеделци ще може да си построи в своя парцел водохващане и от река, алармира Куманов.

Съгласно рамковата директива за водите водата е общо наследство, което трябва да се опазва и защитава, подчерта той.

Димитър Куманов  Снимка: Ани Петрова

„В момента те са на път, дясна партия – вносител е ГЕРБ, но вдъхновител е Министерството на земеделието, защото министър Танева пое ангажименти пред разни земеделци - това е общо наследство, което в момента им се подарява. Това е социализъм, даже комунизъм.“

Рискът за питейните води според Димитър Куманов: около такъв кладенец да се появят десетки други в съседни земеделски имоти.

„Няма да ги мерят, няма да ги плащат, което означава абсолютно безконтролно. Тогава нивото на подземните води в целия регион ще се понижи."

Това ще засегне ползвателите на всички други кладенци, преминали през целия разрешителен режим досега, категоричен е Куманов. Така по думите му някои хора ще бъдат по-равни от другите“.

Същото се отнася за малки потоци или рекички, преминаващи през поредица от земеделски имоти, за всеки от които ще може да бъде изградено отделно водохващане, без разрешителни и без никакви условия, поясни той. 

Когато се дават разрешителни за водовземане от реки, има условия например за екологичен отток, рибни проходи. Сега според Димитър Куманов тези неща „се елиминират напълно и на тяхно място идва анархията“.

При малка рекичка или поток и десет водохващания едно след друго, може да се стигне до водни войни в летния сезон, прогнозира той.

Снимка: БГНЕС

Кладенците и в населените места ще пресъхнат, ако около тях безконтролно бъдат създадени водохващания по новия режим, смята Димитър Куманов. Това ще доведе до конфликти между хората, чиито кладенци са регистрирани, но пресъхват заради свръхексплоатация на кладенците по новия режим, посочи той. 

И в момента ресурсите на подземните води са доста по-експлоатирани, отколкото би трябвало, предупреди още инж. Куманов в предаването  „Хоризонт до обед".

Колко са незаконните кладенци у нас?

„Не бих ги нарекъл незаконни. Тези кладенци си съществуват, откакто свят светува. Тяхното съществуване не е в нарушение на закона. Те са били правени при времена, когато управлението на водите не е съществувало Сегашното изменение на Закона за водите на мястото на управление на водите въвежда тотална анархия“, коментира Куманов.

Десетки хиляди са кладенците, от които хората черпят вода без съответните процедури, уточни Димитър Куманов.  

Те затова искат регистрация на съществуващите кладенци – за да се оцени натискът върху подземните води, от друга страна да може да се планират бъдещи мерки, включително когато се издават разрешителни за водовземане, тепърва, занапред - да се отчита този натиск, който съществува. Защото на някои места ресурсите на подземните водни тела са абсолютно изчерпани.“

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Дупница цената на водата е почти трикратно увеличена

Цената на питейната вода в Дупница вече е почти трикратно увеличена -  от 1,37 лв.  до 3,74 лв. за кубически метър , след като на практика фалиралото общинско ВиК дружество, със задължения от около 3 милиона лева, е в ликвидация, а градът и 16-те села от 1 август се обслужват от "Кюстендилска вода". Същевременно общинските съветници трябва да..

публикувано на 04.08.24 в 21:00
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35