Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият режим за кладенците - водни войни и понижаване на нивото на подземните води

Снимка: БГНЕС

Предлаганите промени в Закона за водите, с които без разрешителен режим регистрирани земеделски производители ще могат да сондират и изграждат кладенци и ползват безплатна вода до 50 кубика ще доведе до анархия и водни войни. За това предупреди пред БНР инж. Димитър Куманов от Риболовен клуб „Балканка”.

Предложенията бяха разгледани в Комисията по земеделие в парламента, предстои разглеждане и в Комисията по околна среда и води. 

„Ще внесем жалба до Главна дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия, ако това бъде прието“, съобщи Куманов. В момента дори за кладенците с разрешена консумация до 10 кубика вода на ден България има проблем с ЕК, тъй като и това не отговаря на Рамковата директива за водите, уточни той.

МОСВ се е концентрирало върху подземните води, но всеки от регистрираните земеделци ще може да си построи в своя парцел водохващане и от река, алармира Куманов.

Съгласно рамковата директива за водите водата е общо наследство, което трябва да се опазва и защитава, подчерта той.

Димитър Куманов  Снимка: Ани Петрова

„В момента те са на път, дясна партия – вносител е ГЕРБ, но вдъхновител е Министерството на земеделието, защото министър Танева пое ангажименти пред разни земеделци - това е общо наследство, което в момента им се подарява. Това е социализъм, даже комунизъм.“

Рискът за питейните води според Димитър Куманов: около такъв кладенец да се появят десетки други в съседни земеделски имоти.

„Няма да ги мерят, няма да ги плащат, което означава абсолютно безконтролно. Тогава нивото на подземните води в целия регион ще се понижи."

Това ще засегне ползвателите на всички други кладенци, преминали през целия разрешителен режим досега, категоричен е Куманов. Така по думите му някои хора ще бъдат по-равни от другите“.

Същото се отнася за малки потоци или рекички, преминаващи през поредица от земеделски имоти, за всеки от които ще може да бъде изградено отделно водохващане, без разрешителни и без никакви условия, поясни той. 

Когато се дават разрешителни за водовземане от реки, има условия например за екологичен отток, рибни проходи. Сега според Димитър Куманов тези неща „се елиминират напълно и на тяхно място идва анархията“.

При малка рекичка или поток и десет водохващания едно след друго, може да се стигне до водни войни в летния сезон, прогнозира той.

Снимка: БГНЕС

Кладенците и в населените места ще пресъхнат, ако около тях безконтролно бъдат създадени водохващания по новия режим, смята Димитър Куманов. Това ще доведе до конфликти между хората, чиито кладенци са регистрирани, но пресъхват заради свръхексплоатация на кладенците по новия режим, посочи той. 

И в момента ресурсите на подземните води са доста по-експлоатирани, отколкото би трябвало, предупреди още инж. Куманов в предаването  „Хоризонт до обед".

Колко са незаконните кладенци у нас?

„Не бих ги нарекъл незаконни. Тези кладенци си съществуват, откакто свят светува. Тяхното съществуване не е в нарушение на закона. Те са били правени при времена, когато управлението на водите не е съществувало Сегашното изменение на Закона за водите на мястото на управление на водите въвежда тотална анархия“, коментира Куманов.

Десетки хиляди са кладенците, от които хората черпят вода без съответните процедури, уточни Димитър Куманов.  

Те затова искат регистрация на съществуващите кладенци – за да се оцени натискът върху подземните води, от друга страна да може да се планират бъдещи мерки, включително когато се издават разрешителни за водовземане, тепърва, занапред - да се отчита този натиск, който съществува. Защото на някои места ресурсите на подземните водни тела са абсолютно изчерпани.“

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ели Юрукова: Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено

Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..

публикувано на 27.01.25 в 17:48

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25