Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНИЦЕФ започва кампания в подкрепа на невербалните деца у нас

Идеята е по-масово да се използват помагащи технологии за комуникация

Снимка: БНР

УНИЦЕФ - България започва кампания, посветена на невербалните деца. Невербалните деца имат какво да кажат – помогни им да се изразят, призовават от световната организация.

„Това са децата, които не се изразяват чрез реч – те не могат да говорят, или деца, които имат комуникационни затруднения в своето развитие. Това са група деца, които са по-невидими, по-предизвикателни за работа включително, от страна на учителите", каза пред БНР Мария Янкова от УНИЦЕФ - България.

Кампанията е свързана с по-масовото въвеждане на помагащи технологии за попълваща и алтернативна комуникация – от лесни за изработка средства като изобразени на ламинирана хартия символи и картинки, които децата да ползват, до по-сложни технологични средства и софтуер, които са насочени към деца с повече двигателни затруднения, които не могат например да използват ръцете си, за да посочат. Една от технологиите позволява контрол на устройство с поглед, така че невербалните деца да означат своя нужда, желание, да изразят мнение или да покажат знания.

Кампанията цели да популяризира този тип средства за комуникация както сред специалистите – логопеди, психолози, ресурсни учители, така и сред обществото като цяло, поясни Янкова.

УНИЦЕФ подготвя каталог с различни продукти, които могат да се използват в практиката с невербални деца.

Невербалните деца използват много жестове, за да общуват и трупат познания.

Общуването е ключово за участието на всяко дете в образователния процес, подчерта Мария Янкова. През последните години МОН прави усилия и инвестиции в тази посока, които засега са насочени към центровете за образователна подкрепа (бившите помощни училища), защото там по презумпция са децата с по-сериозни затруднения, уточни тя.

Ние обаче бихме искали да се насочим и към по-масовата образователна среда, защото там също има много деца със специални образователни потребности, които едно такова средство би подпомогнало значимо.“

УНИЦЕФ ще покани регионалните центрове за подкрепа на приобщаващото образование да направят анализ колко от децата по региони биха се възползвали от помощните средства за комуникация. За начало е предвидено проектът да започне в пет области и да бъдат адресирани конкретни деца и учебни заведения, в които учат невербални деца.

В пилотната фаза на проекта се цели да бъдат обхванати пряко 150 деца. 

„Директно деца, които ще бъдат подкрепени с различни средства, от които те имат нужда. Това са деца, които се развиват и учат в своите социални групи, така че вярваме, че ще достигнем до поне 3 хиляди деца, да подпомогнем тяхната вътрешна комуникация в рамките на групите в детските градини, в рамките на класовете“, посочи Мария Янкова в предаването „Преди всички".

Повече по темата - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51