„Самата книга започна политически, но се разви в посока каква идентичност ни създаде преходът и каква идентичност продължава да ни създава. Защото може би камъните продължават да падат (аналогия с известната песен от 90-те „Камъните падат“ – бел. ред.)“, каза пред БНР авторът на книгата Мартин Атанасов. Тя е негов проект вдъхновен от поканата на фотографа Никола Михов за интерпретации по неговата фото разработка на паметника Бузлуджа, озаглавена по името на един от графитите над входа "Forget your past".
Книгата е ръчно изработена, подшита с червен конец, има изработени 120 копия, по-голямата част от които вече за откупени от ценители.
Идеята е през целия дизайн на книгата да се покаже някаква дистанция, проектът да се усеща с дистанция, разказаха Атанасов и Михов в предаването „Хоризонт до обед".
Относно съчетаването на розово и червено в кориците те обясниха, че розовото е метафора за т.нар. розови мечти на прехода, а червеният цвят е миналото преди това.
Предисторията: фотографът Никола Михов приобщава Мартин Атанасов да се включи в проекта му Re Forget your past, в който кани различни автори да коментират книгата Forget your past, документираща различни паметници.
Самият Мартин споделя, че не е живял в онова време и погледът му към паметниците не е като този на хората, помнещи периода преди 1989 г.
Попаднал на подкаст на американски музиколог, който през историята на кънтри музиката разказва за миналото на Америка. Аналогията с чалгата, която белязала неговото израстване, му се сторила подходяща, за да я използва като инструмент в коментарите си за социалистическото минало и последвалия преход. „Присъства адски ярко, много гръмко в цялостния пейзаж, който се развива 90-те и след това.“
Кулминацията е паметникът в Бузлуджа, в чийто руини "дискотеката на прехода" събира известни фигури от ъндърграунда, мутри от 90-те, чалга-звезди и съвсем обикновени хора, купонждии.
За Никола Михов, който е роден преди Мартин, паметниците от книгата са декор от детството.
„Осмислянето им и какво символизират дойде много по-късно, когато се върнах от Франция и реших да се занимавам с тази тема. Това беше моето естествено търсене в една зона, която остава тиха, неясна и има малко свидетелства за нея, освен самата архитектура" каза Никола Михов. За Мартин еквивалентът на това е чалгата, която също е присъствала в неговото детство, пак така мистично.“
Общото според Михов е, че „и чалгата, и паметниците не те питат дали искаш да ги запомниш – ти ги запомняш, защото те присъстват в средата, въпреки твоите желания и вкусове.“
След като Мартин Атанасов направил самите колажи, те предизвикали нови и нови въпросителни. Така проектът остава отворен и продължава. Преходът продължава с пълна сила, а "камъните прдължават да падат" потвърждава и Никола Михов.
Още за смесването на времена и символи слушайте в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..