Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култови снимки от Източна Германия в изложба "Преломът на Изток. Живот в преход"

Снимка: Здравка Маслянкова

Култови снимки и разкази описват промените в ежедневието на хората от Източна Германия след Обединението през 1990 г. Посолството на Германия у нас в сътрудничество с Центъра за култура ТАМ и Регионалната народна библиотека „Петко Славейков“ представят във Велико Търново историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход".

Изложбата „Преломът на Изток. Живот в преход” е посветена на 30-годишнината от обединението на Източна и Западна Германия, която се отбеляза на 3 октомври 2020 г. Кадрите, придружени от поясняващи текстове и връзка към видео интервюта, приканват към осмисляне на настъпилите промени в живота на хората не само от ГДР, но и от Източния блок като цяло, разказва Галин Попов от великотърновския клуб за изкуства ТАМ, с чието съдействие изложбата на Немското посолство гостува във великотърновската регионална библиотека „Петко Славейков“.

Изложбата представя моменти от първите години след обявяването на Германското единство през 1990 г. и акцентира върху опита на източногерманците, натрупан по време на прехода. Техният живот, както и ежедневието на хората в Източна Европа, включително и в България, коренно се променят след промените през 1989/1990 година. Снимките са запечатали ключови моменти и послания от този период и са дело на германски фотографи като Пол Гласер, Хералд Хаусвалд, Ан-Кристин Янсон и други. Авторът на изложбата е историкът и публицист Щефан Волле. Освен снимки и информацията, разположена по информационните табла, посетителите могат да чуят лични истории и разкази, като последват QR кодовете, разположени на всяко едно от таблата", допълни Галин Попов.

Снимка: Здравка Маслянкова

Чрез снимките посетители могат да се запознаят с очакванията и мечтите на хората от Източна Германия. Изложбата разказва за опитите за ново начало, но и за икономическия крах на комунистическите предприятия, за високата безработица, за загубите и страховете, които управляват живота на гражданите от Източна Европа, поясни Галин Попов: 

Това, което е интересно, че тази промяна и преходът е отнел много по-малко време, отколкото при нас и е интересно да се проследи как при тях като хора зад Стената тези процеси са били много интензивни и много по-бързо е станала промяната, от колкото при нас в България. В днешно време определено общуването е много по-лесно, не само заради това, че сме част от един голям съюз, а също и възможността да пътуваме толкова евтино, да общуваме през социалните мрежи наистина размива усещането за граници“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Изложбата е интересна и вълнуваща и с нетрадиционното представяне на историческите събития. Картината се оформя с поглед върху ситуацията на жената, на семейството и на младежите, разделени между техното, пънка и десния радикализъм, коментира Галин Попов от великотърновския клуб за изкуства ТАМ: 

„Харесват ми снимки, които засягат теми като техно, пънк, музикални субкултурни течения. Беше интересно да видя как такава изложба, подготвена от институция като посолство, обръща внимание на целия спектър на обществото и начина, по който всеки един от нас е променен от този преход“.

Историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход”, посветена на 30 години от обединението на Източна и Западна Германия може да бъде видяна във фоайето на великотърновската Регионалната библиотека „Петко Славейков“ до 16 ноември.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37

Мъдростта в поезията на Йордан Фурнаджиев

Йордан Фурнаджиев е син на големия ни поет Никола Фурнаджиев. Всъщност и двамата са големи, но доста различни. Докато е жив бащата, синът Йордан не смее да му покаже стиховете си и Никола не знае, че наследникът твори. Той е роден на 16 юли 1934 година. Завършва ВИАС, водно строителство. Приживе бащата не знае, че синът върви по неговите..

публикувано на 12.08.24 в 12:22
Александър Василев – Василевса

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата , която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж , която съпътстваше олимпиадата.  Месец..

публикувано на 12.08.24 в 10:23

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06