Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

Отбелязваме 100 г. от рождението му

Петър Арнаудов
Снимка: личен архив

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози.

Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов, Христо Обрешков, Петър Христосков, а на 12-годишна възраст се обучава в Мюнхен. Завършва Музикалната академия в София през 1949 г. като първенец на випуска. Скоро след това на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти печели награда, а на следващото състезание с втора награда е Българското клавирно трио, създадено от него с участието на пианистката Еми Бехар и виолчелиста Владимир Дойчинов - състав, с който развиват активна концертна дейност в цялата страна.

След завършването на Музикалната академия Арнаудов работи като помощник-концертмайстор на Софийската филхармония, за кратко концертмайстор на Софийската опера и на Видинската филхармония. Специализира една година в Московската консерватория при Марина Козолупова и Юрий Янкелевич. 

От 1950 г. Петър Арнаудов започва педагогическата му дейност, която продължава 50 години - до неговата смърт на 3 май 2016 г. Преподава в Софийското музикално училище, а от 1976 г. е негов заместник-директор. От 1988 до 1996 г. преподава и в Музикалната академия в Солун. Преподавателската дейност е неговото призвание - той възпитава цяла плеяда известни наши цигулари: Георги Тилев, Николай Марангозов, Сабина Бояджиева, Дора Бръчкова, Ваня Миланова и още много други. Негови ученици са известните ни музиканти Борис Карадимчев и Емил Чакъров. Петър Арнаудов издава много пособия за педагогическа дейност, превежда книгата на Карл Флеш “Изкуството на цигулковото свирене“, редактира и съставя сборници с етюди, подпомагащи обучението на начинаещите музиканти, особено сборника съвместно с Константин Зидаров „Малкият цигулар“.

Петър Арнаудов е много уважаван музикант с принос и като инструменталист - с активно участие в концертния живот В репертоара му бяха всички цигулкови концерти на Моцарт, на Брух и Шосон, той и Здравко Йорданов за първи път у нас представиха Двойния концерт на Бах със Софийската филхармония. Изнасяше сонатни вечери с пианистите Златинка Мишакова и Георги Азманов с творби от Моцарт, Бетовен, Брамс и Прокофиев. 

В Златния фонд на бНР е запазено интервю с Петър Арнаудов, направено през 2016 г., в което той говори за любимите си ученици Емил Чакъров и Ваня Миланова. Думите на уважавания музикант и негово изпълнение в дуо със Златка Арнаудови от 1966 г. можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06