Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гералд Кнаус: Целият регион ще пострада, ако Северна Македония бъде блокирана към ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Още през 1995 година Гералд Кнаус пише в първата си книга, посветена на България, че за разлика от Сърбия, България води много по-разумна политика на приятелство със съседите си.

„Но още тогава беше ясно, че България не одобрява това, което се пише за историята в Македония. За 25 години нищо не се е променило и мисля, че и през следващите 25 години нищо няма да се промени. И от двете страни на границата“.

През 1999 година Гералд Кнаус създава в Сараево „Европейската инициатива за стабилност“. Целта на тази организация е да се придвижи европейската интеграция на Западните Балкани, да помогне да бъде загърбен фанатичният национализъм, който донесе толкова много мъка и войни на Балканите. Последните години познаваме Гералд Кнаус основно като архитекта на споразумението за бежанците между ЕС и Турция. 

„Първата любов ръжда не хваща“, казва Кнаус днес и продължава да работи усилено за приобщаването на Западните Балкани към ЕС. 

„От 20 години на Западните Балкани тържествува мир. Етническите прочиствания останаха в историята. Това е така, защото политиците в региона осъзнаха, че избори се печелят само с перспективата за членство в ЕС. И сега, 20 години след като тази перспектива е на път да се превърне в реалност, тя отново е застрашена. Преговорите с Черна гора и със Сърбия буксуват, Албания не е започнала преговори, Босна официално не е кандидат, а Косово дори не е признато от всички“, казва още Кнаус. 

Защо е толкова важно за Германия като председател на Съвета на ЕС да започнат преговорите за членство с Република Северна Македония до края на годината?

Република Северна Македония е единствената държава, за която Европейската комисия е категорична, че може да започне преговори. Ако сега отново бъде блокирана държавата, за която ЕС смята, че е най-подготвена за стартиране на преговорния процес, при това заради двустранни проблеми, тогава целият регион ще пострада.

Колко е опасно, когато политиците в региона престанат да вярват в европейската перспектива, можем да видим на други места, на изток от ЕС, където се водят войни и където националистите твърдят, че ЕС е „фата моргана“.

Какво още може и трябва да направи ЕС, освен майчинския призив на Ангела Меркел на срещата на върха на Берлинския процес, страните от региона да се разберат?

Ако България залага на това, Република Северна Македония да приеме българската трактовка на историята през последните 100-150 години, трябва да знае, че това е „кауза пердута“. Ако това наистина се превърне в условие за начало на преговори, то тогава преговори няма да има.

Какво би означавало това?

На практика правителството в Скопие има само една възможност - въпреки блокадата да продължи с реформите, да продължи сътрудничеството с ЕС, за да се приближава към членство. В противен случай страната ще изпадне в политическа безнадеждност.

България не би спечелила нищо друго освен ненужно напрежение със съсед и неразбиране от страна на европейските партньори. В този спор няма победители. Няма македонско правителство, което да признае, че идентичността на народа му е комунистическа измишльотина.

Често даваме Германия за пример как се е справила с осмислянето на тоталитарната си история - по време на националсоциализма и на комунистическата диктатура в бившата ГДР. Нещо повече, Германия помогна с опита си и на останалите бивши комунистически страни. Не може ли да помогне и на Република Северна Македония да осмисли миналото си?

Разбира се! Това е колкото важно, толкова и трудно. Но никога няма да стане с натиск отвън. Единственият изход е всички да признаем, че България има свой прочит на историята, който е различен от интерпретацията в Република Северна Македония. Това не означава, че българската гледна точка е грешна или невярна. Нито пък, че България трябва да пренапише историята си. Но със сигурност означава, че България не може да иска от съседката си да възприеме българската интерпретация на историята.

Сегашното македонско правителство е възможно най-добрият партньор за България. Обратната страна на монетата е умишленото и безцеремонно манипулиране на историята, каквото видяхме по времето на Никола Груевски.

Къде да търсим компромиса?

България би могла да задълбочи ученическия и студентския обмен с Република Северна Македония. Като икономически по-силната страна може да създаде стипендии за студенти и възможности за контакт между хората. Може да настъпи промяна във възгледите, но със сигурност не и под натиск. Като условие за начало на преговори с ЕС това искане е изключително неподходящо. Това може да се превърне в сериозен проблем за всички държави в Югоизточна Европа. Последствията са национализъм, политическа и икономическа нестабилност на целия регион

Интервюто с Гералд Кнаус можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спецоперация в центровете за мигранти в София

Специализирана полицейска операция започна в центъра за временно настаняване на мигранти в столичния квартал "Овча купел". Това съобщи БТА. В района има масирано полицейско присъствие, като част от униформените служители са тежко въоръжени и маскирани. В рамките на операцията структурите на МВР използват и специално обучени кучета. Целта на акцията е..

публикувано на 28.03.24 в 20:44
Володимир Зеленски

Зеленски е разговарял с Майк Джонсън за спешната необходимост от нова военна помощ от САЩ

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е разговарял с председателя на Камарата на представителите на американския Конгрес Майк Джонсън за спешната необходимост от нова военна помощ от Съединените щати. Зеленски съобщи в социалните мрежи, че е обяснил на Джонсън каква е ситуацията на фронта, както и за "драстичното нарастване на руския..

публикувано на 28.03.24 в 20:10
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

МСООН: Израел да вземе всички мерки, за да осигури безпрепятствен достъп на хранителни помощи за Газа

Израел трябва да вземе всички необходими мерки, за да осигури незабавно безпрепятствен достъп на хранителни помощи за Ивицата Газа, постанови днес Международният съд на ООН. В решението се посочва, че населението на палестинския анклав вече не е само застрашено от масов глад - той вече настъпва сред тях. Решенията на учредения през 1945..

публикувано на 28.03.24 в 20:03
Джон Кърби

Кърби: Предупредихме писмено Москва за възможна екстремистка атака

Съединените щати отхвърлиха твърденията на руския Следствен комитет, че четиримата таджики, които са обвинени, че са извършили терористичния акт в Подмосковието миналия петък, били свързани с украински националисти. Киев: Руските служби са знаели месец по-рано за предстоящия терор край Москва  "Глупости и пропаганда", заяви говорителят на Съвета..

публикувано на 28.03.24 в 20:02

Заплатата на кмета Терзиев ще е над 9100 лева

Тройно скача заплата на кмета на София Васил Терзиев, гласува Столичният общински съвет. По-високи заплати ще взимат общинските съветници, председателят на съвета, районните кметове и заместниците на Терзиев. Докладът е внесен от председателя на градския парламент, а мотивът е, че заплатите не са актуализирани от 10 години. Над 2,6 млрд. лв. бюджет..

публикувано на 28.03.24 в 19:34

Сметната палата: Още два работни дни за подаване на отчетите на партиите

Сметната палата напомня, че остават още два работни дни, в които политическите партии трябва да подадат своите годишни финансови отчети за 2023 г. Законовият срок за това е 31 март, но тъй като през 2024 г. той е почивен ден, отчети ще се приемат и на 1 април (понеделник) включително. Документите (на..

публикувано на 28.03.24 в 19:18

Кирил Вътев: Няма да допуснем "Евролаб" на "Капитан Андреево"

Съдът върна фирмата "Евролаб" в лабораторията на ГКПП "Капитан Андреево" . Ние няма да я допуснем и обжалваме решението на съда. Това зави министърът на земеделието в оставка Кирил Вътев. Съмненията за порочни практики, свързани с "Капитан Андреево", върна в дневния ред бившият заместник-министър на земеделието Иван Христанов в интервю за..

публикувано на 28.03.24 в 19:01