Още през 1995 година Гералд Кнаус пише в първата си книга, посветена на България, че за разлика от Сърбия, България води много по-разумна политика на приятелство със съседите си.
„Но още тогава беше ясно, че България не одобрява това, което се пише за историята в Македония. За 25 години нищо не се е променило и мисля, че и през следващите 25 години нищо няма да се промени. И от двете страни на границата“.
През 1999 година Гералд Кнаус създава в Сараево „Европейската инициатива за стабилност“. Целта на тази организация е да се придвижи европейската интеграция на Западните Балкани, да помогне да бъде загърбен фанатичният национализъм, който донесе толкова много мъка и войни на Балканите. Последните години познаваме Гералд Кнаус основно като архитекта на споразумението за бежанците между ЕС и Турция.
„Първата любов ръжда не хваща“, казва Кнаус днес и продължава да работи усилено за приобщаването на Западните Балкани към ЕС.
„От 20 години на Западните Балкани тържествува мир. Етническите прочиствания останаха в историята. Това е така, защото политиците в региона осъзнаха, че избори се печелят само с перспективата за членство в ЕС. И сега, 20 години след като тази перспектива е на път да се превърне в реалност, тя отново е застрашена. Преговорите с Черна гора и със Сърбия буксуват, Албания не е започнала преговори, Босна официално не е кандидат, а Косово дори не е признато от всички“, казва още Кнаус.
Защо е толкова важно за Германия като председател на Съвета на ЕС да започнат преговорите за членство с Република Северна Македония до края на годината?
Република Северна Македония е единствената държава, за която Европейската комисия е категорична, че може да започне преговори. Ако сега отново бъде блокирана държавата, за която ЕС смята, че е най-подготвена за стартиране на преговорния процес, при това заради двустранни проблеми, тогава целият регион ще пострада.
Колко е опасно, когато политиците в региона престанат да вярват в европейската перспектива, можем да видим на други места, на изток от ЕС, където се водят войни и където националистите твърдят, че ЕС е „фата моргана“.
Какво още може и трябва да направи ЕС, освен майчинския призив на Ангела Меркел на срещата на върха на Берлинския процес, страните от региона да се разберат?
Ако България залага на това, Република Северна Македония да приеме българската трактовка на историята през последните 100-150 години, трябва да знае, че това е „кауза пердута“. Ако това наистина се превърне в условие за начало на преговори, то тогава преговори няма да има.
Какво би означавало това?
На практика правителството в Скопие има само една възможност - въпреки блокадата да продължи с реформите, да продължи сътрудничеството с ЕС, за да се приближава към членство. В противен случай страната ще изпадне в политическа безнадеждност.
България не би спечелила нищо друго освен ненужно напрежение със съсед и неразбиране от страна на европейските партньори. В този спор няма победители. Няма македонско правителство, което да признае, че идентичността на народа му е комунистическа измишльотина.
Често даваме Германия за пример как се е справила с осмислянето на тоталитарната си история - по време на националсоциализма и на комунистическата диктатура в бившата ГДР. Нещо повече, Германия помогна с опита си и на останалите бивши комунистически страни. Не може ли да помогне и на Република Северна Македония да осмисли миналото си?
Разбира се! Това е колкото важно, толкова и трудно. Но никога няма да стане с натиск отвън. Единственият изход е всички да признаем, че България има свой прочит на историята, който е различен от интерпретацията в Република Северна Македония. Това не означава, че българската гледна точка е грешна или невярна. Нито пък, че България трябва да пренапише историята си. Но със сигурност означава, че България не може да иска от съседката си да възприеме българската интерпретация на историята.
Сегашното македонско правителство е възможно най-добрият партньор за България. Обратната страна на монетата е умишленото и безцеремонно манипулиране на историята, каквото видяхме по времето на Никола Груевски.
Къде да търсим компромиса?
България би могла да задълбочи ученическия и студентския обмен с Република Северна Македония. Като икономически по-силната страна може да създаде стипендии за студенти и възможности за контакт между хората. Може да настъпи промяна във възгледите, но със сигурност не и под натиск. Като условие за начало на преговори с ЕС това искане е изключително неподходящо. Това може да се превърне в сериозен проблем за всички държави в Югоизточна Европа. Последствията са национализъм, политическа и икономическа нестабилност на целия регион.
Интервюто с Гералд Кнаус можете да чуете в звуковия файл.
В Плевен е организиран обучителен семинар на тема "Трафик на хора". Целта е да се развият и надградят умения за разпознаване и точното квалифициране на трафика на хора, както и умения за работа с жертви на трафик на хора. Ще бъдат представени и дискутирани практики в разследването и преследването, тема ще бъде и закрилата и подкрепата на..
Голям пожар гори в района на надлез "Надежда" в София. Запалило се е хале, съобщиха от Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението за БНР. Сигналът за пожара е подаден около 7:40 часа, а на място са изпратени четири противопожарни автомобила. Към момента няма данни за пострадали на мястото на инцидента.
Дванадесет британски войници са били ранени при голяма верижна катастрофа в Естония, близо до границата с Русия, съобщи Скай нюз, позовавайки се на местни медии. Осем от войниците - част от голяма мисия на НАТО за възпиране на руската агресия, бяха транспортирани обратно в Обединеното кралство за лечение в неделя след инцидента, който се е..
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация ще връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма. От 1996 година организацията обявява имената на мениджъри и собственици в бранша, които са сред най-успешните предприемачи и са реализирали най-големите инвестиции през годината. За участие в..
Днес Софийският градски съд се очаква да реши дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие се разследва за отпуснат кредит за 150 млн. лв. на фирми, собственост на или свързани с бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка. Прокуратурата иска еврозаповед..
Президентът Румен Радев, който е на официална визита във Виетнам, изнесе лекция в Дипломатическата академия при Министерството на външните работи. Тя е посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и азиатската страна. Пред бъдещи дипломати в Ханой държавният глава подчерта, че ролята на дипломацията..
Избраният за президент на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че ще наложи високи вносни мита на всички стоки от Мексико и Канада, и допълнителни мита за Китай. В социалната си мрежа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че ще подпише изпълнителна заповед за това още в първия ден от новия си мандат, който ще започне на 20 януари. Тръмп..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..