Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Ако иска в ЕС, Македония да спре с лъжите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българската политическа класа обикновено не проявява особено желание да се противопостави твърдо на чуждия натиск. И това е постоянна тенденция от последните 100-150 години. С много редки изключения нашите политици безпрекословно изпълняват желанията на онази държава, която в съответния исторически момент играе ролята на началник. Ние все си заплюваме ролята на идеалния васал. През първата половина на 20 век на Германия, после на Съветския съюз, днес на Съединените щати или на Брюксел в зависимост от ситуацията. Ето защо такова силно впечатление прави сегашното достойно поведение на българските политици по отношение на македонските претенции. В момента управляващи и опозиция проявяват завидно единодушие, заявявайки, че няма да позволим Северна Македония да почне преговори за членство в ЕС, ако не престане с историческите фалшификации. 

Разбира се, едно вербално македонско изявление в такава посока няма никакъв смисъл. Прегръдките и целувките между Зоран Заев и Бойко Борисов не вършат работа. Единственият правилен ход е двете държави да подпишат нов договор, в който Северна Македония писмено да се откаже от всякакви претенции към българските история, територия и езиково наследство. Някой може да ревне, че това обиждало достойнството на братята македонци и ние не бивало да ги притискаме. Така ли? А какво направиха гърците? Без изобщо да се церемонят, принудиха македонците да променят името на държава си и да се откажат веднъж завинаги от толкова любимата им „антиквизация“, тоест от кражбата на гръцкото историческо наследство. Нашите политици могат да направят абсолютно същото. Стига да имат желанието за това.

Ясно е, че през 2020 година ние не можем да имаме претенции към гражданите на Северна Македония нито как да наричат самите себе си, нито как да наричат езика, който говорят в момента. Но категорично трябва да се противопоставим на всякакви опити от македонска страна да проектират сегашното положение върху времето отпреди 80, 100 или 150 години. Просто защото тогава не е имало нито македонска нация, нито македонски език. Така, както не е имало тракийска нация и език или добруджански нация и език. Мизия, Тракия и Македония е било едно цяло с името България. Да, имало е различни думи в различните региони, но езикът е бил български, както и самосъзнанието на повечето хора. Исторически личности като братя Миладинови, Гоце Делчев, Никола Вапцаров са българи и са писали на български. Затова и всеки опит на македонската страна да обявява тези и много други българи за македонци, представлява най-нагла кражба, която трябва да бъде наказвана.

Да, след Балканските войни, когато македонските земи са окупирани от Сърбия, там силово започва да бъде налагана измислената от сръбския политик Стоян Новакович доктрина на македонизма. Това е едно лъжеучение, според което македонците били всичко друго, но не и българи. Това е също толкова глупаво, колкото да кажеш, че има тракийска нация, или мизийска нация. Но колкото и да е глупаво, когато бъде налагано с репресии, то почва да се превръща в реалност. Първо се изфабрикува една измислена нация, а после на тази нация се измисля и език. Знаем и точно кога и къде е създаден т.нар. „македонски“ език – през 1944 г. в манастира „Прохор Пчински“. До този момент в Македония има само български език и българи, които го говорят. Ето това трябва да признае днешната власт в Скопие. Не ги караме да си измислят. Просто ги призоваваме да признаят един исторически факт. Ако пък им е толкова трудно да признаят една историческа истина, няма проблем. Нека си повтарят измислиците. Само че да си ги повтарят, без да са членове на Европейския съюз.

Най-тъжното в настоящата ситуация е, че има и граждани на България, които призовават да не обръщаме внимание на историята и да пуснем Северна Македония в ЕС още в този момент. А най-странното е, че не говорим за някакви случайни граждани, а за университетски преподаватели, учени, историци, изобщо все за хора с претенции да са особено интелигентни. Всъщност май не е особено странно. Когато мозъкът ти е промит след няколкогодишно пребиваване в соросоидни университети по света или основното ти финансово възнаграждение в момента идва от западни фондации, няма как да защитаваш българската кауза. В такъв случай и историята ще забравиш, и антибългарски декларации ще пишеш. И ще проповядваш глупости от сорта на твърдението, че понеже сме били европейци, не трябвало да гледаме назад.

Няма да е зле подобни фалшиви учени и анализатори да научат, че много французи, германци, испанци, също са европейци, но този факт не ги кара да забравят историята си. Че тези европейски граждани и техните политици се противопоставят твърдо всеки път, когато някой се опита да прави исторически фалшификации. Ние също трябва да действаме така, както тези европейци. Не бива да позволяваме на никого, включително и на Северна Македония, да ни краде историята. Македонската политическа класа трябва веднъж завинаги да разбере, че няма да допуснем Северна Македония в ЕС, ако продължава с интелектуалните кражби. Да, сигурно е, че Берлин, Брюксел и Вашингтон ни натискат и ще ни натискат да забравим миналото си. Само че държава, която не цени миналото си, няма бъдеще. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30 палестинци са били убити при израелски въздушен удар в училище в Деир ал Балах

Най-малко 30 палестинци са били убити при израелски въздушен удар в училище в Деир ал Балах в Ивицата Газа, съобщиха палестински източници.  Според изявление на израелската армия целта на атаката е бил команден център на "Хамас". От здравното министерство в Газа уточняват, че ударът е бил нанесен в район, където са разположени разселени семейства...

публикувано на 27.07.24 в 15:39

МОСВ: Няма превишения на средночасовите норми за вредни газове в района на складовете в Елин Пелин

От Министерството на околната среда и водите увериха, че в района на складовете за пиротехнически средства в Елин Пелин няма регистрирани превишения на средночасовите норми за вредни газове като серен и азотен диоксид и озон.  Няма превишения и на осемчасовата норма за въглероден диоксид.  Стойностите за фини прахови частици също са в нормата, уверяват..

публикувано на 27.07.24 в 15:17

Граничната полиция в Гюргево обяви мерки за по-бързо преминаване на границата с България

Териториалният инспекторат на Гранична полиция - Гюргево разпореди мерки за осигуряване на оперативен контрол и намаляване на времето за изчакване на границата с България, където през уикенда се очаква интензивен трафик,..

публикувано на 27.07.24 в 14:51

Патриарх Даниил: Милосърдието е национална добродетел за нас, българите

Да пазим вярата, милосърдието и добродетелния живот. Това ни прави хора!“ – посланието отправи патриарх Даниил на днешния 27 юли, в който почитаме паметта на Светите Седмочисленици и на Свети Великомъченик Пантелеймон. Днес честваме и успението на Свети Климент Охридски.  Патриарх Даниил оглави литургията в столичния храм "Свети Седмочисленици"...

публикувано на 27.07.24 в 14:35

Проблемът с питейната вода в много райони на България може да се задълбочи

Специалисти по водоснабдяване предупреждават, че проблемът с недостига на питейна вода в много райони на България може да се задълбочи.  Над 60 населени места, в които живеят около 40 хиляди души, са на воден режим заради намалени количества във водоизточниците.  Най-голям е броят на селищата в област Шумен, а от сезонен хроничен недостиг на вода..

публикувано на 27.07.24 в 14:11
Джакарта

От Джакарта в Борнео - спорният мегапроект за новата столица на Индонезия

Името му е Нусантара - явански термин за "архипелаг", намира се насред джунглите на провинция Източен Калимантан, в индонезийската част на остров Борнео и ще стане официално новата столица на Индонезия на 17 август по време на отбелязването на 79-ата годишнина от независимостта на страната от Нидерландия. Изграждането на града започна в средата..

публикувано на 27.07.24 в 14:00
доц. Наталия Киселова

Доц. Наталия Киселова: Промяната в Конституцията трябва да е последна стъпка, не първа

"Има положения, с които на пръв прочит не съм съгласна. Има един основен мотив, който може да се види през цялото решение – че самият съд е разделен . По определени въпроси са успели да постигнат дали мнозинство, дали единодушие, по други не са успели." Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател в Софийския университет "Св...

публикувано на 27.07.24 в 13:51