Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Белчева: Не можем да живеем ден за ден, трябва да сме поне две крачки напред

Виолета Белчева
Снимка: Здравка Маслянкова

Историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново, върху чиято фасада за първи път в България е поставен надписът „Съединението прави силата“, а читалищната библиотека пази близо 500 старопечатни книги, отскоро се управлява от жена, капитан на кораб. Виолета Белчева е влюбена в книгите, през годините е намерила работа на хиляди хора, а душата си „излива“ в акварели.

Виолета Белчева е варненка, завършила е Математическата гимназия в родния си град и като морско момиче е била увлечена по ветроходството. Научила се да чете много преди първи клас и въпреки огромната си любов към литературата, тя поела по друг професионален път:

„Смятам, че няма случайни неща в този живот и по някакъв начин съдбата ме е водила по тази пътека, за да мога аз самата като личност да се доизградя, да натрупам определен капацитет и знания, да моделирам духа си и себе си, за да мога по-нататък да бъда по-пълноценна и по-полезна“.

Стремежът към морето и корабите отвеждат 16-годишното момиче в яхтклуба „Капитан Георги Георгиев“ във Варна. Там „проходила“ морски, но не смятала, че това може да стане нейната професия, струвало ѝ се странно и далечно. Но житейската пътека върнала Виолета Белчева към морската безбрежност:

Моята специалност е корабостроене, специализацията ми е корабна архитектура. По-късно станах капитан на плавателен съд до 40 бруто регистър тона, изкарах и лоция на река Дунав, където също плавах. Това за мен е безценно, този допир до водата, тази безбрежност на морето, смятам че това ми даде свободата на мисълта".

Виолета Белчева                            Снимка: Здравка Маслянкова

От 1986 г. Виолета Белчева живее във Велико Търново, откъдето е съпругът ѝ. Работила е като енергетик в местното водоснабдителното дружество, била е първата жена в страната, която е ръководила морски клуб към организацията „Съдействие на отбраната“ във Военното министерство, работила е във Великотърновския университет, а творческата си душа „излива“ в акварели и илюстрации за книги:   

„Посланието, което имам към хората, е, че не можем да живеем ден за ден. Ние трябва да имаме поглед не назад, не в днешния ден, а минимум две крачки напред. Трябва да имаме цели, които да постигаме и във всичко, което рисувам, има по една малка закачка със зрителя, нещо, което да му подскаже, че трябва да направи още нещо и да види себе си в бъдещето. Дори едни обикновени череши, които съм нарисувала, заглавието на картината е „Аутсайдер“, защото едната е извън компанията на другите - точно това е провокацията да мислим различно, да бъдем различни. Винаги съм казвала, че няма нищо по-страшно от свят, в който всички сме еднакви“.

Пеперудите са любими персонажи в рисунките и илюстрациите на Виолета Белчева. Те са символ на ранимостта на твореца, а с пеперудите подсказвам на хората да имат поглед към изкуството,  казва творецът:

"Ние в никакъв случай не сме и еднодневки. Не живеем толкова кратко, колкото пеперудите, но дори тази мимолетна красота, ако имат очите да я видят, да оценят твореца, за тях това е безценно. Ние даваме на хората. Даваме им мисълта, посоката в бъдещето, част от нашата красота“.

Снимка: Здравка Маслянкова
През 1991 година Виолета Белчева създава първата частна трудова борса в област Велико Търново. „За консултации реално минаха около 10 хиляди човека, а над 4 хиляди от тях устроих на работа”, разказва Белчева и добавя, че в един момент нейната трудова борса дори станала по-успешна от държавната. Годините от този период също са били житейски урок за нея:  

Най-важното нещо, на което ме научиха, е на търпение, на това да бъда малко по-прибрана и по-смирена. Научиха ме да изслушвам, много малко хора умеят да изслушват другата страна. Научиха ме да обичам хората. Вярвам, че наистина няма случайни неща, не само като събития, но и няма случайно създаден човек и във всеки човек има по нещо безценно, нещо красиво“.

Отскоро, след конкурс, Виолета Белчева е секретар на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново. Спечелила с концепцията си за развитие на културната институция. Читалището трябва да продължи да бъде близко до хората, дори в тези трудни времена, но можем да го направим с малко по-модерен поглед към нещата, споделя Виолета Белчева. Във Фейсбук страницата на читалище „Надежда“ вече започнаха онлайн излъчванията на рецензии на книги.

„В следващата седмица започваме серия видеа, които са на тема „Какво е за вас надеждата?“, където всички изявени писатели и творци от Велико Търново ще застанат пред камерата и в рамките на няколко минути или с цитати от своето творчество ще отправят своето позитивно обръщение към хората. Искам културата да бъде в полза на добротата, в полза на настроението“, споделя Виолета Белчева.  

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10