Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как компаниите да се адаптират към новата реалност, за да оцелеят на пазара

Снимка: Pixabay

Следващата вълна на дигитална трансформация, провокирана от кризата или не, вече е тук и това изправя фирмите пред предизвикателствата на новите технологични решения. Как компаниите да се адаптират към новата реалност, за да оцелеят на пазара?

Covid кризата наложи безпрецедентни темпове на промени за бизнеса, където скоростта, финансовата стабилност и гъвкавите решения са от първостепенно значение. А отговорът към потребността на клиентите и пазара, по-отзивчив и по-продуктивен.

Твърде високи ли са тези изисквания към компаниите и как те биха могли да трансформират своите бизнеси в кризата, оказва се, не е непосилна задача, стига мениджърите да разберат и подредят своите приоритети. И успяват тези, които на първо място сред тях поставят хората като най-важния потенциал за всяка фирма. Това сподели пред БНР Ваня Манова - регионален директор за България на мултинационална корпорация за финансови разплащания:

"Още от началото на кризата, основните послания, които получавахме от мениджмънта на компанията, бяха точно, че всички да се чувстват безопасно, че компанията мисли за тях, че никой няма да остане без работа заради кризата. ... Стресът беше изключително голям, но ние се чувствахме сигурни и спокойни в тази среда и това ни даваше възможност да се адаптираме и да реагираме в променената обстановка". 

Оттук нататък, какво се променя за компанията? - другия съвет на топмениджмънта в случая - работата за партньорството и с партньорите - да измести цифрите и плановете, и това, по своему, се отплаща именно върху резултатите:

"Ние малко или много бяхме готови да реагираме от първия ден в тази ситуация. За дигитализацията на големите, на тежките бизнеси са нужни години, но сега... На нас ни отне години да убеждаваме търговците за ползите от картовите и безконтактните разплащания. Сега те сами караха хората да им плащат безконтактно, за да не се налага да пипат пари. По същия начин е и с мобилните разплащания - съвсем естествено е вече за много хора да имат всичко в техния телефон. И портфейлът им да е в телефона им. ... Помогнахме на много малки търговци да общуват във "Вайбър" със своите клиенти и да могат да продават във "Вайбър". 

Според дигиталните експерти в тази ситуация вероятно не най-силните, а най-бързите ще оцелеят, и затова IT секторът е сферата, която може да помогне и на другите да трансформират своя бизнес. Особено предвид изтъкваните предимства на страната ни именно в тази област. Но защо едни успяват, а други не могат да се справят - отговаря Мирослав Петров - изпълнителен директор на компания за консултантски IT решения:

"Най-големите ни проблеми са в самите нас. Страховете ни са най-голямото предизвикателство, което срещаме. Ако компаниите не могат да се променят и не могат да минат този мост на времето, голяма част от тях няма да продължат да съществуват. историята го показва това много пъти. То не е лошо непременно, защото ще се появят нови компании, защото на пазара няма празни пространства. Ще могат да оцелеят само тези, които са гъвкави и адаптивни". 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16