Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личният лекар Ира Маркова: Очакваме официален протокол какво да правим и какво не

Улеснен достъп до изследвания за усложнения и признаване на антигенните тестове ще помогнат в доболничната помощ

Снимка: БГНЕС

Общопрактикуващите лекари имат нужда от официални протоколи и препоръки как да лекуват пациентите с коронавирус в доболничната помощ. Това обясни пред БНР д-р Ира Маркова, общопрактикуващ лекар и педиатър с 40-годишен стаж.

„Трябва да ни се помогне с тези протоколи, които да се напишат – не във Фейсбук, говоря за конкретните места, които ние ще отворим и специалистите ще обобщят дотук какво се знае за вируса: какво да не правим и какво да правим – това е помощта, която искаме“, посочи тя в предаването „Преди всички“.

Очакваме електронен фиш за кръвна картина, за рентген. Очаквам да се признае валидността на антигенните тестове и да не се изисква потвърждение с PCR, когато имаш симптоми и положителен тест. Очакваме обобщаващи протоколи на база на знанието дотук за 10 месеца за вируса“, обобщи д-р Маркова.

В позицията си тя акцентира върху „липсата на елементарен протокол или поне насоки за доболничната помощ“, когато общопрактикуващ лекар е взел решение да наблюдава един пациент у дома и на този пациент е предписано домашно лечение, било след триаж в болница или съответен триажен център.

„И разни други, дребни уж на вид неща – например какви противотемпературни са противопоказни. Чухме много неща за ибупрофен, за парацетамол. Пак няма един протокол, който да ни каже – поне това не давайте или не правете“. 

Ира Маркова пита „защо не въведат новите антигенни тестове, които са надеждни, евтини, много по-добри от тези с капка кръв, тъй като антигенният тест се взима от гърлото, и покриват около 85-90% с PCR положителните тестове“. Това според нея би спестило нерви, ресурс и време. „Ако един човек е симптомен и позитивен с антигенен тест, кому е нужен PCR тест?“. 

Снимка: БГНЕС

„Когато имаш една вирусна инфекция, е важно да следиш усложненията, а това се прави с пълна кръвна картина и с един коридор, или както искате го наречете, в който човекът може да отиде и да си направи, за да ме ориентира. Не мога аз да гледам как диша той по Вайбъра, и да кажа – има усложнения, няма“, категорична е д-р Маркова, според която няма организация човек да може да си направи съответните изследвания. 

„Десет души съм слушала без никакви данни за пневмония. Когато отиде на снимка, има. Какъв е този вопъл да се преслушват хората всеки ден, когато вирусните пневмонии, една голяма част от тях не се чуват. Трябва ни рентген за тези, които подозираме“. 

Ира Маркова призова хората да не се самолекуват, защото антибиотиците не са „лукчета“ и „ще започнат да циркулират такива резистентни бактерии между нас след една година, когато една проста ангина няма да можем да повлияваме“.

В момента тя има около 50-60 случая на пациенти с коронавирус. „И още сложете три пъти по толкова с по-леки протичания и необявени“. Комуникацията върви основно по телефон. „Ние правим безплатна психотерапия“, допълни общопрактикуващият лекар.

Интервюто с д-р Ира Маркова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55