Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личният лекар Ира Маркова: Очакваме официален протокол какво да правим и какво не

Улеснен достъп до изследвания за усложнения и признаване на антигенните тестове ще помогнат в доболничната помощ

Снимка: БГНЕС

Общопрактикуващите лекари имат нужда от официални протоколи и препоръки как да лекуват пациентите с коронавирус в доболничната помощ. Това обясни пред БНР д-р Ира Маркова, общопрактикуващ лекар и педиатър с 40-годишен стаж.

„Трябва да ни се помогне с тези протоколи, които да се напишат – не във Фейсбук, говоря за конкретните места, които ние ще отворим и специалистите ще обобщят дотук какво се знае за вируса: какво да не правим и какво да правим – това е помощта, която искаме“, посочи тя в предаването „Преди всички“.

Очакваме електронен фиш за кръвна картина, за рентген. Очаквам да се признае валидността на антигенните тестове и да не се изисква потвърждение с PCR, когато имаш симптоми и положителен тест. Очакваме обобщаващи протоколи на база на знанието дотук за 10 месеца за вируса“, обобщи д-р Маркова.

В позицията си тя акцентира върху „липсата на елементарен протокол или поне насоки за доболничната помощ“, когато общопрактикуващ лекар е взел решение да наблюдава един пациент у дома и на този пациент е предписано домашно лечение, било след триаж в болница или съответен триажен център.

„И разни други, дребни уж на вид неща – например какви противотемпературни са противопоказни. Чухме много неща за ибупрофен, за парацетамол. Пак няма един протокол, който да ни каже – поне това не давайте или не правете“. 

Ира Маркова пита „защо не въведат новите антигенни тестове, които са надеждни, евтини, много по-добри от тези с капка кръв, тъй като антигенният тест се взима от гърлото, и покриват около 85-90% с PCR положителните тестове“. Това според нея би спестило нерви, ресурс и време. „Ако един човек е симптомен и позитивен с антигенен тест, кому е нужен PCR тест?“. 

Снимка: БГНЕС

„Когато имаш една вирусна инфекция, е важно да следиш усложненията, а това се прави с пълна кръвна картина и с един коридор, или както искате го наречете, в който човекът може да отиде и да си направи, за да ме ориентира. Не мога аз да гледам как диша той по Вайбъра, и да кажа – има усложнения, няма“, категорична е д-р Маркова, според която няма организация човек да може да си направи съответните изследвания. 

„Десет души съм слушала без никакви данни за пневмония. Когато отиде на снимка, има. Какъв е този вопъл да се преслушват хората всеки ден, когато вирусните пневмонии, една голяма част от тях не се чуват. Трябва ни рентген за тези, които подозираме“. 

Ира Маркова призова хората да не се самолекуват, защото антибиотиците не са „лукчета“ и „ще започнат да циркулират такива резистентни бактерии между нас след една година, когато една проста ангина няма да можем да повлияваме“.

В момента тя има около 50-60 случая на пациенти с коронавирус. „И още сложете три пъти по толкова с по-леки протичания и необявени“. Комуникацията върви основно по телефон. „Ние правим безплатна психотерапия“, допълни общопрактикуващият лекар.

Интервюто с д-р Ира Маркова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49