Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прие на първо четене промени в Закона за хората с увреждания

| обновено на 18.11.20 в 12:39
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за хората с увреждания. Те предвиждат предоставянето и заплащането на помощни средства, приспособления, съоръженията медицински изделия за хората с увреждания да бъде поето изцяло от системата на здравеопазването. Разходите ще бъдат  финансово осигурени  в бюджета за съответната година

С новите разпоредби се разширява и кръгът на лицата, обект на защитена заетост, като в него ще бъдат включени хората с психични разстройства и интелектуални затруднения.

Целта е те да бъдат подкрепени в реализацията си на пазара на труда.

С уговорката, че като цяло законопроектът решава натрупани с години проблеми, Антон Кутев от БСП обяви, че няма да го подкрепи заради отложения старт на агенцията за хора с увреждания.

„Законодателството, което в момента е в сила от почти 2 години. Какво направихте за 2 години, че не можахте да направите тези органи, които трябва да управляват да заработят?!“.

Според Светлана Ангелова от ГЕРБ по дългият времееви хоризонт за преобразуването на агенцията за хората с увреждания в държавна агенция към Министерски съвет се прави „с цел прецизно институционализиране на новата административна структура“.

Хасан Адемов възрази срещу неспазено обещание на управляващите:

„Беше заявено, че за получаването на финансовата подкрепа ще отпадне индивидуалната оценка на потребностите“.

За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде приет на второ гласуване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици

Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..

публикувано на 01.03.25 в 19:44
Главният мюфтия Мустафа Хаджи и Румен Радев

Румен Радев е домакин на празничната вечеря ифтар по повод месец Рамазан

Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и  опрощение - припомни го и в..

публикувано на 01.03.25 в 19:36

Голям интерес от българи за закупуване на луксозни имоти в Халкидики

Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..

публикувано на 01.03.25 в 19:14
Антонио Гутериш

Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в Газа

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш  предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..

публикувано на 01.03.25 в 19:05
Елисавета Котова

Отиде си Елисавета Котова

Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..

публикувано на 01.03.25 в 18:57
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

На този етап Тръмп не се интересува от сделката за полезни изкопаеми с Украйна

След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..

публикувано на 01.03.25 в 18:25
Володимир Зеленски

Зеленски пристигна в Лондон за среща с европейски лидери

Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..

публикувано на 01.03.25 в 17:55