Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Петрова: Не може със заповед на министъра да се правят „чисти“ и „мръсни“ болници

Алтернативното карантиниране по телефона житейски и практически няма да проработи, смята специалистът по медицинско право

Снимка: БТА

„Не може да се правят „чисти“ и „мръсни“ болници. Принципно идеята е много добра, това е световната практика, но ще има законов проблем, нормативен проблем пред тези болници.“ Това мнение изрази пред БНР адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право. Областните щабове за борба с коронавируса до края на седмицата следва да определят за всяка област по една изцяло Covid болница и една, в която да се лекуват само пациенти без коронавирус.

От епидемиологична гледна точка това според Мария Петрова е по-доброто решение „от хаотичното откриване на етажи и затваряне на коридори", но много трудно може „от днес за утре да открием инфекциозно отделение на място, където го е нямало".

Снимка: БТА

Адвокат Петрова се позова на Закона за лечебните заведения и изтъкна, че от юридическа гледна точка областните щабове са изправени пред затруднение, защото лечебните заведения са търговски дружества и никоя заповед на министъра не може да задължи управителите им в една от двете посоки – „чиста“ от Covid болница или такава само за прием на Covid пациенти.

„Това не може да стане със заповед на министъра. Това би противоречало на Закона за лечебните заведения", поясни тя.

Командироването със заповед на здравния министър на лекари от една болница в друга също няма как да стане от правна гледна точка, подчерта Мария Петрова.

Относно предложения нов ред за карантиниране с обаждане по телефона, смс или по електронната поща Мария Петрова коментира, че е „житейски практически абсурдно или невъзможно“ уведомяване на посочен от лицето телефонен номер и удостоверяване с подпис от служител.

Регионалните здравни инспекции не разполагат нито с финансов, нито с човешки ресурс да направят това, отбеляза Петрова. Има 28 РЗИ-та в страната и техният персонал е крайно недостатъчен, за да обхване цялото население, което трябва да бъде поставено в задължителна изолация и задължителна карантина, допълни юристът.

Петрова открива противоречие с Административно-процесуалния кодекс и Закона за електронното управление. „Подобно устно уведомяване като изменение в Закона за здравето по никакъв начин няма да гарантира, че издаденият индивидуален административен акт по този алтернативен способ за уведомяване на лицето, ще проработи.“

Има си реквизити по закон, така че да се приеме, че някой е уведомен, уточни Мария Петрова, според която е „безкрайно недоказуемо дали един служител се е подписал“. Тя разгледа хипотезата служител да не се обади на съответното лице, но да се подпише, че го е направил. Създават се възможности за съмнения и спекулация, смята адвокатът по медицинско право

„Не може определен дефицит на държавата – било персонално, било финансово, да бъде компенсиран с подобни недомислени законодателни промени“, категорична е Мария Петрова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15