"У голяма част от хората остава усещането, че кризата се управлява сама. Тя просто следва своята епидемиологична логика. Усещането е за несигурност и за това, че не се владее ситуацията", каза пред БНР д-р Нигяр Джафер, зам.-председател на Народното събрание, депутат от ДПС, член на парламентарната здравна комисия. Според нея на преден план излизат логистични проблеми - нужда от преструктуриране на болници и т.н.
"Институциите трябва да се насочат към корекция на тези логистични проблеми, които стават явни", уточни тя.
В предаването "12+3" д-р Джафер подчерта, че мерките, които се вземат, трябва да са основани на стратегическа визия за реакция на такива предизвикателства:
"Ние нямаме отговор защо не се прави масово тестване и България остава на последно място по тестване. Тестването е една от най-мощните противоепидемични мерки. Не е просто мярка да да се направи моментна снимка на ситуацията, а е мярка за управление на кризата".
По думите на депутатката от ДПС час по-скоро българският пациент трябва да има достъп до тест, който да не заплаща от джоба си.
"По груби изчисления, хората в България към момента са платили между 80 и 100 млн. лева за тестове от джоба си. Трябва да се направят пунктове за тестване в цялата страна", подчерта тя.
Зам.-председателката на Народното събрание заяви, че трябва да има по-сериозни противоепидемични мерки, които да бъдат наложени категорично.
Призивът на министъра на здравеопазването лекарите медици да станат доброволци в болниците е хубав, но много закъснял, категорична беше д-р Джафер, който сподели, че също като доброволец помага на свой колега лекар.
Интервюто на Даниела Големинова с д-р Нигяр Джафер в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Вътрешната проверка продължава и цели да установи отговорните за забавянето на приема на болните, обясни управителят на Университетската болница „Св. Георги“ проф. Карен Джамбазов. Той уточни, че новото Covid звено в сградата на клиниката по..
Икономически анализатори очакват през следващата година ръст на фалитите на фирми в България с 21 процента в сравнение с 2019-а. Последствията върху компаниите и увеличението на фалитите ще бъдат подобни на вълната от 2009-а, но с разликата, че..
Близо половината от българите са на мнение, че мерките срещу разпространението на C ovid-19 са достатъчни . Задължителното носене на маски на обществени места среща най-голяма подкрепа. Това показват данните от социологическо проучване на „Тренд“..
Българската аграрна камара организира утре кръгла маса "Мястото на българския производител на храни на българския пазар" . Междувременно работна група в Министерството на земеделието ще обсъжда заявени промени в законодателството, засягащи..
Обществените организации, които инициираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, ще представят резултатите от акцията си. На пресконференция днес те ще призоват за втори отказ от пазаруване на 20 февруари...
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди всички" той коментира планираните за днес срещи в Париж и Рияд относно ситуацията в Украйна и..
Опасно зимно време създаде рискове за повече от 100 милиона души в югоизточната част на Съединените щати. Наводнения, кални свлачища и силни ветрове оставиха десетки хиляди без ток, а властите съобщават за най-малко 10 смъртни случая. Девет..
Катастрофа затвори околовръстния път на Монтана в посока от Видин за Враца. Пътният инцидент е станал преди 6 часа тази сутрин. Движението е пренасочено през града. Над 20 сантиметра е новата снежна покривка. Пътни полицаи са на място и..
Администрацията на Доналд Тръмп е спряла уволненията на стотици федерални служители, които работят по програмите за ядрени оръжия на САЩ, предаде "Асошиейтед прес". Според информацията 350 служители от Националната администрация за ядрена сигурност са били..
В оряховското село Лесковец преизбраха досегашния кмет Детелина Цветкова от "БСП - Обединена левица". Правомощията ѝ бяха прекратени през декември, защото година след редовните местни избори не е заличила едноличната си фирма в Търговския..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..